صفحه نخست

همه در برابر هجمه های دشمن در فضای مجازی مسئولیم

 

شبکه های اجتماعی در چند سال گذشته به دلیل عدم نظارت بر آن سبب شده به فضایی بی در و پیکر برای ترویج بی اخلاقی و فساد تبدیل شود ولی متأسفانه مسئولان فرهنگی تا کنون واکنش مثبتی نسبت به این موضوع نشان نداده اند و ضرورت توجه به مسائل فرهنگی و جلوگیری از ترفندهای دشمن برای تغییر سلایق و علایق مردم کشورمان را با هدف نفوذ فرهنگی نادیده می انگارند.

این در حالیست که مسئله فرهنگی از مهم ترین مسائلی است که در جامعه باید به آن توجه شود به ویژه زمانی که غربی ها برای نفوذ در کشور همواره از حوزه فرهنک وارد می شوند تا ذهنیت کلی جامعه را به تدریج دستخوش تغییر کنند که تا کنون این موضوع توسط مسئولان نادیده انگاشته شده، حال آنکه تبعات بی توجهی به مسائل فرهنگی چنان سنگین است که هیچگونه قصوری در این خصوص پذیرفته نخواهد بود.

جالب است که بدانیم که آنها راه های بسیاری را برای رسیدن به اهداف خود در نظر می گیرند که هرگز گمان نمی کنیم برای ما ضرر و زیانی به همراه داشته باشد. نمونه ها فراوان است، اما شبکه های مجازی توانسته است فضایی را ایجاد نمایند که همه افراد بتوانند بی هیچ محدودیتی به هر نوع مطالب و تصاویری که می خواهند دسترسی پیدا نموده و حتی هیچگونه منعی هم برای افراد کم سن و سال وجود ندارد. این موضوع سبب شده که قشر جوان و نوجوان که در معرض بیشترین تأثیرپذیری هستند، به دلیل سهولت دسترسی به صفحات مختلف که در بسیاری مواقع نیز نامناسب و ناهنجار است، آسیب پذیر باشند و تبعات فرهنگی این موضوع، در آینده جامعه را متضرر خواهد نمود.

یکی از ترفندهای این شبکه های اجتماعی، مربوط به تغییر الگوهای زندگی است یعنی دشمنان در صدد هستند که رنگ و بوی زندگی ایرانی- اسلامی به یغما برود و غرب برای نفوذ فرهنگی، سبک زندگی غربی را در خلال تصاویری به ویژه در خصوص نوع پوشش، در اذهان جامعه تثبیت کند تا به اهداف خود دست یابند.

با این اوصاف، اوضاعی بوجود آمده است که نیاز به توجه بیشتر مسئولان فرهنگی دارد تا گره از بسیاری از مشکلات کشور باز شود. حریم عفت جامعه نیاز به پاسداری دارد و تمام نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ باید در این خصوص اقدام کنند و نسبت به عملکرد خود نیز پاسخگو باشند. چرا که رها کردن چنین فضایی که تنها خصوصیات ناهنجار اجتماعی مانند خودنمایی و تکیه بر ارزش هایی را که بیشتر به ضد ارزش شباهت دارد، برجسته می کند و مجالی نامناسب برای ارتیاطات غیر کنترل فراهم می کند و در فضایی با حرکت مداوم و پیوسته، به بتورهای دینی فرد نفوذ کرده و اعتقادات او را دچار تزلزل می کند. و این امر کاملاً خلاف مسیر آزادی و اختیار انسان است که برخی با مغلطه سعی در توجیه آزادی و رهایی در این فضا به چنین بهانه ای دارند.

مسئله فرهنگی مستقیماً با مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در ارتباط است و برای رسیدن به تعالی در جامعه، باید آفت های این حوزه را به درستی شناسایی شود و با فرهنگ سازی صحیح در جامعه، از رخنه های فرهنگی جلوگیری به عمل آورد. وظیفه آحاد مردم است که با هوشیاری، جلوی تولید چنین فضاهایی را که جولانگاه اهداف شوم و پلید دشمنان اسلام و مسلمین است بگیرند. طبق فرموده مقام معظم رهبری«مدظله العالی»، «فرهنگ مثل هوایی است که چه بخواهیم چه نخواهیم باید تنفس کنیم، بنابراین اگر تمیز باشد یا آلوده، اثر متفاوتی بر جامعه و کشور خواهد داشت.» پس چه بهتر که این هوا را پاکیزه نگاه داریم و وظیفه خود بدانیم در کنار مسئولین کشور، خود به میدان پا گذاشته و با مصادیق فساد و رخنه فرهنگی مبارزه کنیم.

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید

برگزیده ها