صفحه نخست

کنسرت‌هایی که موریانه دیانت مردم می‌شوند/توسعه فرهنگی با ترویج بی‌فرهنگی!!

کنسرت‌هایی که موریانه دیانت مردم می‌شوند/توسعه فرهنگی با ترویج بی‌فرهنگی!!

 

کردستان سرزمین هنر، فرهنگ و ارزش‌های نیک انسانی است و موسیقی نیز یکی از پایه‌های هنری این دیار است.

انقلاب اسلامی ایران با هدف زنده‌کردن ارزش‌های اسلامی و بازگرداندن هویت اسلامی مردم ایران به ثمر نشست و طی سی و هشت سال از عمر با برکت این نظام مردمی شاهد تحولات بسیاری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بوده‌ایم.

با تغییر نظام طاغوتی به نظام اسلامی، شاهد تحولاتی نیز در امور اجرایی و تغییر رویکرد برخی نهادها و وزارتخانه‌ها بودیم که در این راستا وزارت فرهنگ و هنر قبل از انقلاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر نام داد و انقلابی عظیم در حوزه فرهنگ و هنر کشور رخ داد.

رشته‌های مختلف هنری در کشور طی سی و هشت سال اخیر با محوریت آموزه‌های اسلامی و آرمان‌های والای انقلاب فراز و نشیب‌هایی داشتند که در این مسیر عرصه موسیقی با نقش‌آفرینی هنرمندان انقلابی به نوعی مسیر هنرمندان متعهد را برای همگان نمایان کرد.

استان کردستان یا استان هنر و فرهنگ که به نوعی پایتخت موسیقی و سازهای ایرانی محسوب می‌شود در دوران پس از انقلاب به قطب اصلی تولید آثار فاخر موسیقایی کشور تبدیل شد و هم اکنون هنرمندان رشته موسیقی کردستان به عنوان پایه‌های اصلی این رشته در ایران قلمداد می‌شوند.

اگر کردستان را سرزمین ساز و آواز بنامیم شاید بیراه نگفته باشیم، چون هنرمندان شاخصی همچون کامکارها، عندلیبی‌ها، یوسف‌زمانی‌ها و استاد صدیق تعریف از چهره‌های ماندگار موسیقی ایران زمین هستند که بسیاری از نسل هنرمندان انقلابی و متعهد کشور خود را شاگردان این بزرگان می‌دانند.

در کنار این همه خوبی و افتخار، متاسفانه طی یک دهه اخیر شاهد سربرآوردن قارچی سمی از خاک حاصلخیز موسیقی کشور به ویژه کردستان هستیم.

این قارچ سمی، «کنسرت‌هایی» است که بدون آینده‌نگری و بیشتر بر اساس روابط شخصی و سلیقه‌ای و برای رضایت خاطر برخی‌ها و یا ارضای عقده‌های برخی آقازاده‌ها و متمولان جامعه مجوز اجرا پیدا می‌کنند که آرزوی دوران کودکی آقای فلانی برای خواننده شدن برآورده شود و یا این آقازاده توانمندی خودش را به خانواده نامزدش و یا دوستانش در فضای بدون حصار موسیقی در کردستان به نمایش بگذارد.

هر چند ایجاد فضای شادابی و نشاط در استانی همچون کردستان کاری پسندیده است اما ایجاد چنین فضای شاداب کاذب آن هم با زیر پاگذاشتن مبانی فرهنگی و عقیدتی کاری بس نادرست تلقی می‌شود.

آیا مسئولان دستگاه متولی حوزه فرهنگ و هنر استان پسوند اسلامی‌بودن نهاد مرتبط با فعالیت خویش را در چارچوب سربرگ نامه‌ها می‌داند یا چشم خود را به بهانه تجدد بر نمادهای غیراسلامی کنسرت‌ها فرو بسته است؟

حال که برگزاری لجام‌گسیخته کنسرت‌های موسیقی خوانندگان ضعیف آن هم در پایتخت موسیقی ایران صدای بسیاری را درآورده است و قشرهای بانفوذ فرهنگی و دینی در استان سکوت خود را در این خصوص شکسته‌اند انتظار می‌رود متولیان فرهنگ و هنر استان دست از ندانم‌کاری برداشته و برای یک بار هم شده به بخش کوچکی از انتقادات جامه عمل بپوشاند.

ما به عنوان متولی امر به معروف و نهی از منکر در استان کردستان، مخالف شادی مردم نیستیم بلکه نگرانی ما از برخی حرکت‌هایی است که خلاف شئونات اسلامی و ارزش‌های دین است و این با تدین و پایبندی مردم کردستان به ارزش‌هعای اسلامی جور در نمی‌آید.

اگر چه سلامت جسم با رعایت بهداشت و تغذیه سالم بدست می‌آید، سلامت روح هم نیازمند تغذیه‌ای سالم است که آن هم در قالب رعایت دستورات دین اسلام، ادای واجبات، توجه به امر به معروف و نهی از منکر و جلوگیری از خروج در مسیر درست اسلام میسر است.

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید

برگزیده ها