صفحه نخست

فجر است و سپیده حلقه بر در زده است

 

وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُون- (آل عمران، آیه 104)

باید از میان شما جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند و آن ها همان رستگارانند.

 

بار دیگر نسیم فجر آزادی بر آسمان کشورمان وزیدن گرفت و در زمستانی دیگر بهار و عید ملت ما فرارسید. این ایام یادآور رشادت ها، شجاعت ها و شهادت طلبی مردم مسلمان ایران تحت زعامت رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) است. بی گمان اساسی ترین رکن پیروزی انقلاب اسلامی، رهبری خردمندانه ی حضرت امام (ه) بود. ایشان قیام خود را همچون مولایش امام حسین(ع) با امر به معروف و نهی از منکر حاکمان آغاز کردند.

امام امت در سال 1341 هنگامی که از سیاست های استعمارگران علیه کشورمان و ملت های مسلمان احساس خطر نمودند، ابتدا به شیوه امر به معروف و نهی از منکر خطاب به محمدرضا پهلوی وارد عمل شدند و در سخنرانی تاریخی خود وی را از وابستگی به استعمارگران و خدمت به آنها بر حذر داشتند.

لکن چون گوش شنوا وجود نداشت و رژیم شاهنشاهی به رویه خود در نوکری بیگانگان ادامه داد، در سخنرانی های مختلف مردم را به ادای تکلیف خود که همان قیام به خاطر برپایی امر به معروف و نهی از منکر بود دعوت نمودند از جمله در یکی از پیام های خویش خطاب به علما و فقها فرمودند:

"بدیهی است با این شیوه که دستگاه جبار در پیش گرفته، اگر مسلمین غفلت کنند و مراقبت شدید نکنند و کوشش در دفاع از حریم قرآن و اسلام نکنند، زمانی نگذرد که خدای نخواسته دستگاه ناپاک و عمال اجنبی از احکام ضروری اسلام تجاوز کرده به اساس اسلام مقدس ضربه وارد خواهد کرد" 1342/02/16

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز حضرت امام(ره) با درایت خاص خویش همواره مردم را به عمل به احکام اسلام فرا می خواندند، زیرا عمل به احکام اسلام و نهی از آنچه با این احکام منافات دارد را یگانه عامل به ثمر رسیدن انقلاب و در نهایت سعادت و پیروزی امت می دانستند چنانچه در یکی از سخنرانی های خویش در مورد اصلاح جامعه اسلامی فرمودند:

"کوشش کنید که احکام اسلام را عمل کنید و هم وادار کنید که دیگران عمل کنند. همانطوری که هرشخص و هر فردی موظف است که خودش را اصلاح کند، موظف است که دیگران را هم اصلاح کند. اصل امر به معروف و نهی از منکر برای همین است." 1358/07/20

اینک در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به ساحت رهبر کبیر انقلاب ادای احترام می کنیم و امیدواریم بتوانیم با توجه به امر به معروف و نهی از آنچه منکر است و عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، در زمره پیروان راستین امام خمینی(ره) باشیم.

دکتر بهروز خیریه

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید

برگزیده ها