صفحه نخست

باید از بستر در راستای افزایش وحدت و همبستگی جهان اسلام بهره گرفت

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان گفت: حج بستری برای تحقق همدلی و هم‌زبانی بین مسلمانان است و باید از این بستر ارزشمند در راستای افزایش وحدت و همبستگی بیش از پیش جهان اسلام بهره گرفت.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی شاهرودی در دیدار با کارگزاران حج و زیارت استان کردستان، اظهار کرد: حج از جهاتی دارای اهمیت است و خداوند تبارک و تعالی در مورد اهمیت این مهم بیان شده است.

وی با بیان اینکه آیات قرآن در خصوص حج از دو جهات مباحث مهمی را برای ما بیان می‌کند، افزود: از یک جهت به خاطر اماکن ارزشی که در آن است و از سوی دیگر خود حج که از اهمیت بالایی برخوردار است.

حجت‌الاسلام حسینی شاهرودی افزود: نخستین خانه را خداوند در سرزمین مکه بنا کرده است و بنیاد و هدایت بشریت باید در این نقطه صورت بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: در مکه و در خود مسجدالحرام مقام‌های زیادی وجود دارند و سعی صفا و مروه هر کدام درس‌ها و ارزش‌های بزرگی برای انسان‌ها دارد.

وی با بیان اینکه امروزه خیلی از اماکن و آثار ارزشی با ساخت و سازها از بین رفته‌ است، افزود: هر کدام از این اماکن یادآور سختی‌های پیامبر در مسیر ترویج اسلام و مهربانی ایشان با امت بوده است.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی، مقام حضرت ابراهیم از جمله اماکنی است که به حدی نزد خداوند تبارک و تعالی ارزشمند است که به مسلمانان امر شده پشت این مقام نماز بخوانند.

وی با بیان اینکه حضرت ابراهیم در مسیر هدایت انسان ها تلاش‌های زیادی کرده است، گفت: ابراهیم کعبه را قائم و دوباره برپا کرد و زمانی که اثری از خانه خداوند باقی نمانده بود، این مکان را به امر خدا با آوردن زن و فرزندش احیا و امنیت بخشید.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان از سعی صفا و مروه نیز برای شعائر الله نام برد و گفت: سعی و صفا و مروه یادآور فداکاری‌های بزرگی است که در راه دین انجام شده و نباید به فراموشی سپرده شود.

وی خاطرنشان کرد: پذیرش فرمان الهی و زحماتی که حضرت هاجر در سعی صفا و مروه انجام داد موجب شده که خداوند تبارک و تعالی جایگاهی به وی بدهد که قابل توصیف نیست.

وی تصریح کرد: خداوند زیر پای فرزند ابراهیم آبی را جاری کرد که خاصیت آن با هیچ آبی قابل مقایسه نیست و با گذشت سال‌ها هنوز جاری و بسیاری از نقاط جهان توزیع شده و هیچگاه خاصیت خود را از دست نمی‌دهد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اطاعت پذیری حضرت اسماعیل از امر پروردگار را از دیگر جلوه‌های زیبا عنوان کرد و گفت: یکی از نکات حج این است که حج در زمان ابراهیم آغاز و به دین اسلام با بعثت پیامبر وصل می‌شود.

وی با بیان اینکه اجداد پیامبر همه موحد بودند، اظهار کرد: اگر اینگونه نبود امامت به پیامبر و آلش نمی‌رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی خاطرنشان کرد: جایگاه‌های مختلفی از حضرت ابراهیم و پیامبر عظیم‌الشان اسلام در آنجاست که باید در آنها تفکر کرد.

وی با بیان اینکه نزول قرآن کتاب هدایت‌گر همه جهانیان از این نقطه بوده است، گفت: غار حرا به عنوان نخستین مکانی که وحی خدا بر پیامبر خاتم نازل شده نیز در این خاک وجود دارد.

وی با اشاره به شرایط کنونی جهان و تلاش‌های دشمنان برای ضربه زدن به اسلام، افزود: سیاست‌مداران و نظریه پردازان غرب به این یقین رسیده‌اند که تمدن اسلامی قابل هضم در تمدن غرب نیست از این رو تنها راه ضربه زدن به اسلام را درگیر کردن مسلمان با خودشان است.

نماینده ولی فقیه در کردستان تصریح کرد: مشکلات اقتصادی، ایجاد گروه‌های تکفیری، تفرقه افکنی در بین مسلمانان و ایجاد جنگ‌های داخلی از جمله اقدامات دشمنان اسلام برای ضربه زدن به دین اسلام است.

به گفته وی، عربستان به عنوان حیاط خلوت دشمنان اسلام اقداماتی انجام داد که موجب شادی اسرائیل به عنوان دشمن اصلی اسلام شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی با بیان اینکه راه اندازی جنگ و تحریم‌ها در کشورهای قدرتمند اسلامی برای تضعیف اسلام از توطئه‌هایی بود که از سوی دشمنان اسلام طراحی و به نحوه‌های مختلف اجرایی شد، گفت: مکه مکانی است که بصریت آفرینی است.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان گفت: این سرزمین بهترین مکان برای فکر کردن به نعمات و از سوی دیگر شرایطی را که دشمنان برای ضربه زدن به اسلام به وجود آورده‌اند است.

به گفته وی، زائران ایرانی هر ساله در این خاک به خاطر ایستادگی و استقامتی که در برابر دشمنان اسلام دارند مورد احترام سایر زائران هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌شاهرودی با اشاره به توفیقات کشور در بحث مذاکرات هسته‌ای، با بیان اینکه استکبار اجازه تولید سوخت هسته‌ای برای نیروگاه‌ها و چیزهای دیگر را به هیچ کشوری نمی‌دادند، گفت: برخی کشورها همچون پاکستان تولید بمب هسته‌ای دارد ولی اجازه تولید سوخت هسته‌ای ندارد.

ایران اکنون اجازه تولید سوخت هسته‌ای گرفته و تنها کشور اسلامی است که این اجازه را دارد که این افتخار بزرگی است و موجب خرسندی بسیاری از مسلمانان شده است.

وی با بیان اینکه همدلی و همزبانی که باید در بین مسلمانان اتفاق بیفتد در حج می‌تواند تحقق یابد، گفت: باید از این بستر ارزشمند در راستای افزایش وحدت و همبستگی بیش از پیش جهان اسلام بهره گرفت.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان از نعمت امنیت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نعمات الهی نام برد و اظهار کرد: امروز به برکت انقلاب امنیت ایران اسلامی در منطقه مثال زدنی است.

وی افزود: دشمنان برای از بین بردن این امنیت تلاش‌های زیادی کرده‌اند اما هیچگاه نتوانسته‌اند این امنیت را خدشه‌دار کنند.

برگزیده ها