صفحه نخست

قرآن کریم و نگاه به دو فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، به طور کلی می توان گفت که ریشه و کلیات احکام شرعی را باید در قرآن کریم و شرح و تفصیل و شاخه های آن را در سنت جست. قرآن کریم در آیه های فراوانی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرده است که در این جا به برخی از این آیات می پردازیم:

1. وَ لْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلىَ الخْيرْ وَ يَأْمُرُونَ بِالمَْعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَ أُوْلَئكَ هُمُ الْمُفْلِحُون (آل عمران/104)

ترجمه: و بايد از شما مسلمانان برخي (که دانا و با تقوا ترند) خلق را به خير و صلاح دعوت کنند و مردم را به نيکوکاري امر و از بدکاري نهي کنند و اينان (که به حقيقت واسطه هدايت خلق هستند) رستگارانند.

 

 

2. كُنتُمْ خَيرْ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ ءَامَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكاَنَ خَيرًْا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَكْثرَُهُمُ الْفَاسِقُون(آل عمران/110)

ترجمه: شما (مسلمانان حقيقي) نيکوترين امتي هستيد که خداوند آفريده تا (براي اصلاح بشر) مردم را به نيکوکاري دعوت کنيد و از بدکاري باز داريد و ايمان به خدا آوريد.

 

3. يَابُنىَ‏ أَقِمِ الصَّلَوةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَ اصْبرِْ عَلىَ‏ مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَالِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور(لقمان/17)

ترجمه: پسرم نماز به پا دار و امر به معروف و نهي از منکر کن.

 

 

 

4. قُواْ أَنفُسَكمُ‏ وَ أَهْلِيكمُ‏ نَارً(تحريم/6)

ترجمه: خود و خانواده خويش را از آتش دوزخ نگه داريد.

 

 

 

5. الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فىِ الْأَرْضِ أَقَامُواْ الصَّلَوةَ وَ ءَاتَوُاْ الزَّكَوةَ وَ أَمَرُواْ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْاْ عَنِ الْمُنكَرِ وَ لِلَّهِ عَقِبَةُ الْأُمُور(حج/41)

 

ترجمه: آن کساني که اگر در زمين استقرارشان دهيم نماز به پا کنند و زکات دهند و امر به معروف کنند و از بدي باز دارند و سر انجام کارها با خداست.

 

با اندکی دقت در آیات مربوط به امر به معروف و نهی از منکر این حقیقت ثابت می شود که اهمیت این دو فریضه از همة فرایض و واجبات الهی بیشتر است.

 

امر به معروف و نهی از منکر در اسلام و سایر ادیان از جایگاهی بس رفیع و بلند برخوردار است، زیرا اساس نبوت پیامبران الهی بر امر به معروف و نهی از منکر بنا نهاده شده است. اگر این دو وظیفه از برنامه انبیاء برداشته شود نبوت تعطیل می گردد. انگیزه بعثت همه انبیاء تزکیه و تهذیب نفوس انسانها بوده و این مهمّ در پرتو امر به معروف و نهی از منکر حاصل می شود.

 

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در بیانات عالمانه خویش همگی را به این فریضه ی الهی آگاه می سازند:

 

ü    همه باید امر به معروف و نهی از منکر بکنند . امروز امر به معروف و نهی از منکر

 

ü     هم مسئولیت شرعی و هم مسئولیت اتقلابی و سیاسی شماست

 

ü     مسئله امر به معروف و نهی از منکر مثل مسئله نماز یاد گرفتنی است و شما باید بروید و مسائل آن را یاد بگیرید...

 

  جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید.

 

 

برگزیده ها