صفحه نخست

مسئولی که توانایی امر به معروف و نهی از منکر ندارد نباید در جایگاه خود باقی بماند

نماینده ولی وفقیه در استان کردستان با بیان اینکه ویژگی انسان مومن مسئول پذیری نسبت به دیگران وناهی از منکر و آمر به معروف بودن است ومسئولین با ید در بحث امر به معروف و نهی از منکر اقدام به عمل داشته باشند و اگر مسئولی توانایی انجام امر به معروف و نهی از منکر ندارد نباید در جایگاه خود باقی بماند.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معرو نهی از منکر استان کردستان؛ حضرت آیت الله سیدمحمدحسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان با بیان اینکه قیام امام حسین (ع) در راستای امر به معروف و نهی از منکر بوده است اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن شاخص مسلمانی هر فرد پایبندی وی به امر به معروف و نهی از منکر است و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باید جایگاه ویژه ای باشد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی ار منکر کردستان گفت: وظیفه ما اصلاح است و راه این اصلاح، امر به معروف و نهی از منکر است اما متأسفانه شرایط امروز جامعه در برخی موارد حتی بدتر از زمان امام حسین (ع ) شده  و با جابجای جایگاه حق و باطل، اجرای برخی منکرات به یک فرهنگ تبدیل شده است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به روایتی اظهار داشتند: در عصرحضرت رسول(ص) از بسیاری فساد اخلاقی جلوگیری کرده بود و این در حالی که آن زمان هنوز فساد اخلاقی تبدیل به فحشا نشده بود پیامبر در خطاب به مردم زمان خود فرمودند: آیا اگر زنان و مردان شما دچار فساد شوند شما آنها را امر به معروف و نهی از منکر نمی کنید؛ باید بگویم متأسفانه امروزه برخی از مسئولین در حالیکه شاهد از انجام منکرات توسط برخی افراد هستند با این وجود به همان فرد مسئولیت و یا ارتقاء مسئولیت می دهند این به معنای هزینه و خرج کردن پول بیت المال برای منکر  ،ترویج منکر و امر به منکر است که به هیج وجه این موضوع قابل قبول نیست.

آیت الله شاهرودی با بیان اینکه ویژگی انسان مومن مسئول پذیری نسبت به دیگران وناهی از منکر و آمر به معروف بودن است و مسئولین باید در بحث امر به معروف و نهی از منکر اقدام به عمل داشته باشند و اگر مسئولی توانایی انجام امر به معروف و نهی از منکر ندارد نباید در جایگاه خود باقی بماند ؛ چرا که مسئولی اقدام به امر به معروف و نهی از منکر نکند  از شرایط مومنی خارج و در اصل در راستای اهداف منافقین بوده و در نتیجه موجب ترویج منکر می شود.

نماینده ولی فقیه با اشاره حادثه اخیر کولبری در بانه اظهار داشت: بحث کولبری با قاچاق فرق دارد و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری کولبری قاچاق نیست؛ بلکه باید جلو فسادهای کلان را گرفت، مواقعی که بار عظیمی از کالای قاچاق گرفته می شود می بایست این کالا از بین رود اما متأسفانه مجدداً در بین جامعه توزیع می گردد این یک منکر اقتصادی است؛ اما نباید به مسئولینی که درحادثه اخیری کولبری بانه که وظیفه خود را به درستی انجام داده اند بازخواست کرد چرا که کولبری در شب و منطقه ممنوعه و آن هم با مواد محترقه معنا و مفهومی ندارد در اینجا دیگر بحث امنیت مرزها و اقتصاد خود منطقه در میان است که اگر امنیت نباشد در درجه اول خود مردم مرز متضرر می شوند.

رییس ستاد امر به معروف ونهی از منکر استان با بیان اینکه همه مسئولین موظفند در هزینه فرهنگی بخصوص امر به معروف و نهی از منکر اقدام به عمل داشته باشند؛ اظهار داشت: شاد بودن از خصایص مومن است اما شادبودن و شادی کردن با فساد و لودگی متفاوت است چرا که امروزه متأسفانه تبلیغ منکر به عنوان معروف تبدیل به یک فرهنگ شده و با ایستادن در پشت باطل روشن نیست که آیا ما امر به معروف می کنیم یا امر به منکر طوریکه امروزه ضد انقلاب، طلب کار انقلابیون ما شدند و عملکرد شهید، ایثارگر ، پیشمرگه ، جانباز و ...  به ضد ارزش تغییر جایگاه داده است و در طرف مقابل بسیاری از منکرات تبدیل به ارزش و فرهنگ شده که این خود جامعه را به سوی نابودی و انحطاط می کشاند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه پوتین رئیس جمهور روسیه بارها گفته اند که آیت الله خامنه ای بهترین کارشناس حکومت داری است و تقربیاً همه فرمایشات مقام معظم رهبری را ترجمه و مورد استفاده قرار می دهند؛ در نتیجه: مقام معظم رهبری را بایدبه عنوان الگویی برای خود قرار دهیم، هر کجا فرمایشات مقام معظم رهبری به طور کامل اجرا کردیم موفق بودیم اما متاسفانه این در حالی است امروز جامعه از این ظرفیت به طورکامل استفاده نمی کند.

پیام مهربانی در معابر شهری دیواندره طنین انداز شد

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر شهرستان دیواندره، مانور بزرگ طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر با حضوراعضای طلایه داران«برادران و خواهران»،امام جمعه ،دبیر ستاد و جمعی از مسئولین شهرستانی در معابر شهری دیواندره برگزار شد .

ماندگاری قیام عاشورا‌ به دلیل قرارگرفتن در قالب امر به معروف و نهی از منکر است

 

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه گفت: جلوه‌گری قیام امام حسین(ع) و ماندگاری آن به واسطه قرار گرفتن در قالب امر به معروف و نهی از منکر است.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت‌الاسلام صفرعلی احیا اظهار کرد: اصل قیام امام حسین(ع) برای احیای یک یا دو فریضه خاص نبود، بلکه در قالب فریضه امر به معروف و نهی از منکر تمامی ابعاد این دین الهی را احیا کرد.

وی با بیان اینکه اصل این قیام برای از بین بردن حکومت ظلم بود، خاطرنشان کرد: حکومت ظالم زمینه‌ساز تمامی انحرافات فکری، اخلاقی و دینی جامعه است و لذا مقابله با آن در حقیقت احیای اسلام از طریق عمل به امر به معروف و نهی از منکر بود که امام حسین(ع) به خوبی به آن عمل کردند. احیا افزود: امر به معروف و نهی از منکر چتری است که تمامی فرایض اسلامی را در بر می‌گیرد.

امام جمعه قروه با تاکید بر استفاده از تمامی ابزارهای تاثیرگذار در زمینه احیای این واجب الهی، تصریح کرد: امر به نیکی‌ها و بازداشتن از بدی‌ها از هیچ فرد مسلمانی ساقط نیست و هر کس در پست و مقام و جایگاهی باید با عمل به آن ضمن احیای این فریضه، حکومت اسلامی را در طی کردن مسیر رشد و تعالی یاری دهد.

وی افزود: این فرایض حاوی بایدها و نبایدهای اسلامی است و نباید با ارشاد و راهنمایی اشتباه گرفته شود و فرد فرد جامعه نسبت به این رسالت دینی احساس وظیفه و دین کنند.

به گفته رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه ، نظام جمهوری اسلامی برای احیای حاکمیت دینی و توسعه و ترویج ارزش‌های اسلامی، نیازمند احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که تذکر لسانی از راهکارهای احیای آن به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه اگر همه افراد خود را موظف به تذکر دادن می‌دانستند، وضعیت بسیار بهتری نسبت به اکنون در جامعه حاکم بود، گفت: برخورد نامناسب عده‌ای به عنوان آمران معروف و ناهیان منکر در گذشته نباید موجب شود که کسی نسبت به این دو فریضه کوتاهی کند.

امام جمعه قروه یکی از فعالیت‌های ارزنده این ستاد در شهرستان را مصداق‌یابی معروف و منکر و به‌روزرسانی آن عنوان کرد و گفت: این فریضه دارای حیطه بسیار گسترده‌ای است که تمامی ابعاد اسلام را در برمی‌گیرد و از این رو آن را نباید منحصر به چند عمل و محدوده‌های خاص دانست.

احیا افزود: یکی از مصداق‌یابی‌های بارز در این راستا بررسی راهکارهای تحقق شعارهای سال است که توسط مقام معظم رهبری اعلام می‌شود. رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه در پایان با اشاره به منکرات دنیای مجازی، خاطرنشان کرد: باید در برابر این منکرات، معروفات فضای مجازی برای جوانان تبیین شود.

بی‌تفاوتی در جامعه منجر به فساد خواهد شد

رییس ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر بیجار با بیان اینکه بی‌تفاوتی به احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر منجر به فساد جامعه خواهد شد بر ترویج و احیای این فریضتین ارزشی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت‌الاسلام علی مرادی با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) گفت: اهتمام به احیای امر به معروف منجر می‌شود که فرد خود اهل معروف خواهد شد.

 مرادی تمامی ارزش‌های دینی را مبتنی بر احیای فریضتین امر به معروف عنوان کرد و گفت: اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر منجر می‌شد تمام ارزش‌های دینی دیگر در جامعه رخ بنماید.

رییس ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر بیجار اظهار کرد: اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کمرنگ شود و ناهنجاری‌ها جای هنجارها را بدهد جامعه سرشار از فساد خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: خون شهدا و رشادت و ایثارگری‌های رزمندگان برای احیای و اجرای فریضه امر به معرف و نهی از منکر در جامعه بوده است و بر ماست در راستای ترویج این فریضتین تمامی تلاش خود را به کار گیریم.

برگزیده ها