صفحه نخست

عنصر محبت عاملی اثرگذار در ترویج معروفات است/ سکوت در برابر مفاسد، اشتباه و گناه بزرگی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی و معاون مردم به دولت و مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان با اشاره به اینکه عنصر اصلی در فضای خانواده و فامیل «محبت» است، گفت: عنصر محبت عاملی اثرگذار در ترویج معروفات است.

حجت‌الاسلام مختار کرمی در مصاحبه با روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اظهار کرد: متاسفانه امروز شاهدیم به خاطر عدم رعایت صحیح آداب و شرایط یکی از دستورات خدا، چندین دستور و فرمان پروردگار نیز تحت‌الشعاع عمل نادرست ما قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه عدم رعایت امر به معروف و نهی از منکر در خانواده‌ها بعضا موجب بروز اختلافات خانوادگی و صله رحم و از بین رفتن مودت و رحمت بین خانواده‌ها می‌شود، افزود: عنصر اصلی در فضای خانواده و فامیل عنصر محبت است و باید از این عنصر به بهترین وجه در امر به معروف و نهی از منکر پاسداری کرد.

وی خاطرنشان کرد: رعایت ادب،احترام، صبر و حوصله، مداران کردن و مهربانی اصل و اساس امر به معروف در خانواده و فامیل است و نباید اجازه داد خصومتی بین فامیل و خانواده به وجود آید چرا که منجر به قطع صله رحم به عنوان یک گناه کبیره خواهد شد.

شرایط وجوب امر به معروف، علم به معروف و منکر است

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان در پاسخ به این پرسش که برای انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر چقدر شناخت در جامعه لازم است، یادآور شد: بزرگان دین در خصوص شرایط امر به معروف و نهی از منکر آورده‌اند که یکی از شرایط وجوب امر به معروف، علم به معروف و منکر است و اگر شخصی اطمینان حاصل کند که معروفی ترک و یا منکر انجام شده  رعایت این فریضه الهی بر آن فرد واجب می‌شود.

حجت‌الاسلام کرمی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر گاهی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد، تصریح کرد: به علت عدم درک صحیح از این فریضه الهی و عدم آگاهی نسبت به شرایط وجوب این امر، در هنگام اجرای این فریضه ممکن است شخص آمر به معروف خود را در جایگاهی بالاتر از دیگری ببیند و با دید حقارت به شخص و فعل او نگاه کند و این آفتی برای این فریضه الهی خواهد بود.

وی عنوان کرد: باید براساس تعالیم بلند قرآنی و سیره نبوی و ائمه اطهار به رعایت امر به معروف و نهی از منکر بپردازیم چرا که اگر خلاف آموزه‌های دینی حرکت کنیم منکر محسوب می‌شود و مساله نتیجه معکوسی به دنبال خواهد داشت.

باید از فضای مجازی برای انجام امر به معروف و نهی از منکر نیز در جامعه بهره برد

وی با بیان اینکه می‌توان از فضای مجازی برای انجام امر به معروف و نهی از منکر نیز در جامعه بهره برد، گفت: کسانی بر این تصور هستند که بحث امر به معروف و نهی از منکر صرفا در روابط دو طرفه و حقیقی لازم‌الاجرا است. در حالیکه با توجه به محدود شدن ارتباطات چهره به چهره نیز گسترده شدن ارتباطات مجازی و برقراری پیوندهای مشترک در شبکه های مختلف اجتماعی، وجوب این امر در این بخش نوین از ارتباطات انسانی بیشتر از پیش نمایان می شود.

  مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان اضافه کرد: اصولا قضیه امر به معروف و نهی از منکر ناظر به افعال انسانی در اجتماع است چه به صورت حقیقی و چه به صورت مجازی؛ بنابراین لازم است نهادهای فرهنگی نهایت استفاده از فضای مجازی را برای این امر ببرند چرا که به قول بزرگان، امروزه فضای مجازی به فضای حقیقی تبدیل شده و فعالان فرهنگی باید در این فضا برای ترویج آموزه­‌های دینی حضور موثر و پررنگی داشته باشند.

تهاجمات فرهنگی ناشی از کمرنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر است

حجت‌الاسلام کرمی با اعلام این موضوع که بنیاد تمدن اسلامی بردوش همه انسان‌های مومن قرار دارد و مردم همه در حفظ ارزش‌های اسلامی مسئولند، اظهار کرد: زیرپا نهادن بخشی از این ارزش‌ها توسط یک فرد هر چند امری بسیار کوچک جلوه می‌کند اما به تدریج بر مبنای استوار جامعه اسلامی ضربه می‌زند و سعادت و آرامش دیگران را نیز ار بین خواهد برد.

وی وجود تهاجمات فرهنگی، بد حجابی، ازدواج‌های سفید و صدها معضل و مشکل اجتماعی را ناشی از کمرنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دانست و افزود: این معضلات مانند یک بیماری است که بخشی از جامعه را مریض می‌کند و کم کم به دیگران نیز سرایت خواهد کرد بنابراین سکوت در برابر مفاسد، اشتباه و گناه بزرگی محسوب می‌شود.

وی در پایان اضافه کرد: اگر بخواهیم‌ شاهد نشاط اجتماعی در جامعه باشیم باید آسیب‌های اجتماعی در جامعه کاهش یابد و این مهم نیز نیازمند ترویج فرایض دینی امر به معروف و نهی از منکر است و باید در سایه آموزه‌های دینی و احیای این دو فریضه شادابی و نشاط معنوی بیش از پیش به کالبد جامعه دمیده شود.

جهت عضویت درکانال سروشستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستاناینجا کلیککنید

برگزیده ها