صفحه نخست

حمایت از کالای ایرانی بدون دانش اقتصادی میسر نمی‌شود/دولتی‌ها در کار تولیدکنندگان دخالت نکنند

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه کردستان گفت: حمایت از کالای ایرانی بدون دانش اقتصادی سطح عمومی امکان‌پذیر نیست.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، نام‌گذاری‌های اقتصادی از سال ۸۸ تا سال ۹۶ توسط مقام معظم رهبری، نشان می‌دهد مهم‌ترین دغدغه ایشان در حوزه مسائل کلان  و البته پاشنه‌آشیل کشور در سال‌های مذکور مساله اقتصاد بوده است و ذیل مسایل اقتصادی نیز اهمیت حمایت از کالای ایرانی به قدری زیاد است که با وجود اینکه شعار سال ۹۱ تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی بوده است، ایشان سال ۹۷ نیز بر این مورد تاکید ورزیده‌اند.

کالای ایرانی افتخار ملی

در مبارزه با عادت زشت خرید کالای خارجی باید از همه راهکارهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی و جزایی بهره جست و به یادداشت که این پدیده یک پدیده چند بعدی است و مبارزه باید همه ابعاد آن را فرا بگیرد.

در این مبارزه باید از کار فرهنگی، تبلیغات و آماده‌سازی فکر و رفتار جوانان و حتی کودکان کمک گرفت و از تاثیر رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب برای اصلاح رفتار اجتماعی استفاده کرد.

کالای خارجی مساوی است با بیکاری جوانان کنترل مرزها به عنوان مبدا ورود کالای خارجی و قاچاق، همیشه به عنوان رکن اصلی در راه تحقق این موضوع بررسی می‌شود.‌

حمایت از کالای ایرانی بدون دانش اقتصادی میسر نمی‌شود/دولتی‌ها در کار تولیدکنندگان دخالت نکنند

ظهر امروز همایشی عمومی با عنوان طرح میثاق حمایت از کالای ایرانی به همت ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان و با حضور جمعی از  مسوولین استانی، تولیدکنندگان بخش خصوصی و کارکنان ادارات مختلف در سالن اجتماعات اداره کل آموزش و پرورش کردستان برگزار شد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه کردستان در این همایش بیان کرد: هدف عمده انقلاب رسیدن به شعار استقلال آزادی، جمهوری اسلامی است که این مهم دال بر استقلال در همه زمینه‌ها و حمایت از تولیدات داخلی برای دستیابی به این آرمان است.

حامد قادرزاده با طرح این سوال که آیا ما می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم یا نه افزود: اگر پاسخ مثبت است باید در زمینه تولیدات داخلی و اقتصادی استراتژی، صبر  و راهبرد داشته باشیم.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: ما که دارای ثروت‌های خدادادی هستیم باید به فکر توسعه و  توزیع درآمد نه فقط برای حال بلکه برای نسل‌های آینده باشیم چرا که گذشته، حال و آینده با هم مرتبطند.

به گفته این استاد دانشگاه، حمایت از کالای ایرانی بدون دانش اقتصادی سطح عمومی میسر نمی‌شود.

قادرزاده با بیان اینکه تولید باید توسط شهروندان داخلی کشور مصرف شود، افزود: این بدان معنا نیست که صادرات، واردات و تولیدات خارجی را به کلی حذف کرد چرا که بدون ارتباطات و مراودات اقتصادی هیچ کشوری به رونق اقتصادی نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه هر جا همدلی، آینده‌نگری و مقابله با تامل صورت گیرد موفقیت حاصل می‌شود، افزود: امروزه شاهد بحران اقتصادی و کاهش ارزش ریالی هستیم لذا ارزش اقتصادی در یک جامعه زمانی ارتقاء می‌یابد که تولید به فروش رسد و تقاضای کالا در جامعه وجود داشته باشد.

وی به مشکلات اقتصادی بازار در ایران گریزی زد و گفت‌: چون در بازار به اندازه کافی نقدینگی نیست و تقاضا برای کار و عوامل تولیدی کاهش یافته قطعا بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی از بین می‌رود.

قادرزاده از مسوولین استانداری و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تقاضا کرد که دانش عمومی اقتصاد در میان آحاد جامعه را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه رکود مهمترین آفت دنیای توسعه یافته است تصریح کرد:  همه ما باید همدل باشیم، در کوتاه مدت نمی‌توان استدلال‌های علمی در این زمینه را ارائه داد بلکه تربیت مربی، برگزاری جلسات مکرر و کوچکتر در راستای رسیدن به استقلال در آینده و شکوفایی اقتصادی مهم است.

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان اذعان کرد: اگر مصرف کالای ایرانی ترویج نیابد مشکلات اقتصادی مجددا تشدید و منابع و دارایی‌های کشور در اختیار افراد سودجو قرار می‌گیرد و نظام نامناسب اقتصاد بسیار غنی و بسیار فقیر به راه می‌افتد.

اشتغال و تولید، دو مقوله نجات بخش اقتصادی

رئیس صنایع لبنی استان کردستان با بیان اینکه تولید و تولیدکننده در کشور با مشکلات فراوانی روبه‌رو است، اذعان کرد: ما باید بپذیریم که تحریم هستیم و تحریم اثرات مثبتی ندارد.

خسرو شجاعی اشتغال و تولید را دو مقوله نجات بخش اقتصادی و تاثیر‌گذار در همه ابعاد معرفی کرد و گفت: اگر ما تولیدکننده کالاهای موثر زندگی و صادرکننده تکنولوژی بودیم اکنون با رکود سخت اقتصادی روبه رو نمی‌شدیم.

وی با اشاره به اینکه ما ۴۰ ساله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون در تحریم به شیوه‌های مختلف به سرمیبریم چرا تاکنون نتوانسته‌ایم برنامه ای در این راستا طراحی کنیم تا که وضعیتی که  امروز مردم با آن روبه‌رو هستند را نداشته باشیم و بدون هراس به کار ادامه می‌دادیم.

رئیس صنایع لبنی استان کردستان تصریح کرد: تمام واحدهای تولیدی امروزه با نوسان قیمت دلار،  دچار مشکل شده‌اند چه کسی پاسخگو است چرا کارخانه مواد پتروشیمی که در سه شیفت فعال است اما این محصولات در بازار نایاب و به تمام بخش‌های تولیدی سرایت کرده دست چه کسی در کار است.

شجاعی تاکید کرد: تولیدکنندگان با مشکلات تسهیلات بانکی مواجه هستند لطفا دولتی ها در کار تولیدکنندگان دخالت نکنند و محدودیت برای قیمت‌ها تعیین نکنند چون محدودیت در قیمت موجب کاهش کیفیت کالا می‌شود.

وی با اعلام اینکه در ایران حداقل بهره بانکی برای تولید کننده ۱۸ درصد است اذعان کرد: در دیگر کشورها برای تولیدکنندگان از سوی دولت امکانات بیشتری فراهم است از جمله قایل شدن ۱۷ درصد جایزه صادراتی است که در ایران هیچ کدام از این امتیازها برای ما وجود ندارد.

وی تصریح کرد:  اگر کمکی که از طرف ایران به صنعت چین می‌شود برای تولیدکننده داخلی صورت گیرد رونق اقتصادی، توسعه و اشتغالزایی میسر می‌شود.

شجاعی افزود: برای ارتقای تولید، کشور ما پتانسیل، منابع طبیعی و  امکانات زیادی دارد تنها در صورت بهره‌گیری بهینه از این امکانات ما می‌توانیم جایگاه جهانی بیابیم و بدون ترس از تحریم ما آنها را تحریم کنیم.‌

ریزترین قوانین الهی و بشری بحث امر به معروف و نهی از منکر دیده می‌شود

رئیس انجمن معدن‌داران کردستان در ادامه این همایش عنوان کرد‌: اگر به عمق قضیه بنگریم در ریزترین  قوانین الهی و بشری بحث امر به معروف و نهی از منکر دیده می‌شود لذا اگر وجدان کاری در نظر گرفته شود قطعا این فریضتین کارساز است.

پرویز زارعی گفت: تولیدکنندگان باید مسایل را بدون لایه پوشی شفاف جلوه دهند و راهکارهای لازم را ارائه داد.

وی با اشاره به اینکه دولت در برخی زمینه چوب لای چرخ تولید کننده می‌گذارد افزود‌ ما خواهان پرداخت مالیات هستیم از صدر اسلام تا کنون این قاعده وجود داشته و ما ملزم به اجرای آن و می‌دانیم که چرخ مملکت با مالیات می‌چرخد پس احتیاجی به زور و فشار در این زمینه نیست.

جهت عضویت در کانال سروش ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اینجا کلیک کنید

برگزیده ها