صفحه نخست

تأثیرات مخرب سریال‌های ماهواره‌ به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شود

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، اولین جلسه امور بانوان ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کردستان با حضور مشاوران امور بانوان فرمانداران و ادارات استان در سنندج برگزار شد.

بررسی موانع و ارائه راهکارهای لازم برای ترویج و احیای بیش از پیش فریضتین الهی امر به معروف و نهی از منکر و برنامه‌ریزی در راستای برگزاری محتوایی جشنواره حجاب و عفاف در سنندج از مهم‌ترین محورهای این جلسه دو ساعته در سالن جلسات ستاد احیای استان کردستان بود

. کارشناس کانون‌های فرهنگی کمیته امداد کردستان در این جلسه از انقلاب ایران به عنوان یک تهدید نرم علیه دشمنان اسلام نام برد و اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران باورسوزی و باورسازی از سوی امام راحل بود که بستر را برای احیای بسیاری از ارزش‌های دینی در جامعه فراهم کرد.

ثریا مهتابی در ادامه برگزاری جشنواره و همایش‌های مختلف با موضوع حجاب و عفاف را بستری برای تحقق اهداف در این حوزه عنوان کرد و بیان داشت: توجه به نحوه برگزاری این جشنواره‌ها و انتخاب جامعه مخاطبین آن نقش مهمی در میزان تأثیرگذاری آنها دارد.

به گفته وی، ارائه مشاوره‌های چهره به چهره با افراد بی‌حجاب از جمله اقداماتی است که می‌تواند بستری برای مقابله با ترویج بی‌حجابی در جامعه باشد.

نماینده اداره کل کمیته امداد کردستان با بیان این‌ که همایش و جشنواره‌های حجاب و عفاف نباید تنها با حضور افراد محجبه برگزار شود، افزود: دعوت از افراد بی‌حجاب در اینگونه همایش‌ها می‌تواند بستری برای توجیه بیش از پیش آنان برای مقابله با ترویج بی‌حجابی باشد. وی تصریح کرد: تعداد افراد بی‌حجاب و یا بدحجاب در جامعه زیاد نیست اما به دلیل نحوه پوشش زیاد به چشم می‌آیند.

این مقام مسئول بر تشکیل کمیته‌های کوچک به عنوان زیر مجموعه شوراهای امر به معروف و نهی از منکر ویژه بانوان در ادارات و نهادهای مختلف تاکید کرد و بیان داشت: این کمیته‌ها باید در زمینه آسیب‌شناسی فعال و شوراها نیز رسالت ارائه و عملیاتی نمودن راهکارها را بر عهده داشته باشند.

مهتابی افزود: در گام نخست باید بررسی کرد که افراد بی‌حجاب و بدحجاب بی‌حجابی را چگونه برای خود آنالیز کرده و بر اساس آن برای توجیه آنها راهکار و برنامه‌های لازم ارائه شود.

وی استفاده از کلاس‌های طرح صالحین به منظور بیان تاثیرات و آسیب‌های شبکه‌های ماهواره به خانواده‌ها را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اجرای طرح مشاوره‌های چهره به چهره برای افراد بی‌حجاب و بدحجاب نیز می‌توان راهگشا باشد.

مهتابی خواستار اولویت‌بندی در زمینه ترویج و احیا امر به معروف و نهی از منکر در جامعه شد و گفت: گسترش تعلیم و تربیت دینی، تقویت روحیه گذشت، افزایش عنصر بصیرت و بینایی، بصیرت‌آفزایی و شناساندن الگوهای موفق و برتر از دیگر راهکارهای تأثیرگذار در این راستا است.

نماینده اداره‌کل ثبت احوال استان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر ظرفیتی ارزشمند برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است، اظهار کرد: آغاز امر به معروف از خود مهم‌ترین اصل در این راستا است.

شهناز زندکریمی گفت: تا زمانی که خود ما به آنچه که می‌گویم معتقد نباشیم و عمل نکنیم نمی‌توانیم از دیگران انتظار انجام داشته باشیم. وی خودشناسایی و خودسازی را از دیگر نیازهای موفقیت در این حوزه عنوان کرد و اظهار کرد: توجه به حفظ کرامت انسانی و خودداری از برخوردهای خشن در زمان امر به معروف و نهی از منکر امری ضروری است.

به گفته وی، اسلام دین راِفت و مهربانی است از این رو دعوت دیگران به انجام فعل معروف و اجتناب از فعل منکر باید با خشوع و زبان نرم انجام شود.

زندکریمی خاطرنشان کرد: برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر نیز باید پله‌پله حرکت کرد، چراکه این کار موجب تاثیرگذاری در بین فرد و در نتیجه اجتماع می‌شود.

وی بر توجه بیش از پیش به آموزه‌های دینی به ویژه در بین فرزندان در خانواده‌ها را ضروری خواند و گفت: هرچه به مسائل دینی و مذهبی در خانواده‌ها پرداخته شود به همان میزان آسیب‌های اجتماعی کمرنگ‌تر می‌شود.

مشاور امور بانوان فرماندار مریوان نیز در این جلسه نهادینه‌کردن فرهنگ احیای و ترویج امر به معروف و نهی از منکر در سنین پائین‌تر را ضروری دانست و اظهار کرد: اگر کودکان ما از همان آغاز و سنین کودکی با ارزش و تأثیرات این فریضتین الهی آشنا شوند قطعا در سنین بالاتر آن را به عنوان یک اصل مهم در زندگی جاری می‌کنند.

میرزایی اظهار کرد: امروزه در بسیاری از مراکز آموزشی و مدارس ابتدایی تنها به مسئله آموزش توجه می‌شود و مباحث دینی و بیان تأثیرات و اهمیت توجه به آن کاملا به حاشیه رفته است.

وی در پایان بر توجه بیش از پیش به مسائل اسلامی و انجام فرائض دینی در مدارس را ضروری دانست و گفت: ادای فرائض دینی در دبستان‌ها به صورت منظم با حضور مربیان نقش مهمی در نهادینه‌کردن آن در بین دانش‌آموزان دارد.

برگزیده ها