صفحه نخست

آمرین به معروف و ناهیان از منکر باید روش های صحیح امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزند

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهر توپ آغاج حجت الاسلام و المسلمین حکیمی فر عنوان کرد: آمرین به معروف و ناهیان از منکر باید آموخته هایشان را افزایش و روش های صحیح امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت الاسلام و المسلمین حکیمی فر در کارگاه آموزشی طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر خواهران و برادران شهر توپ آغاج شهرستان بیجار، اظهار کرد: آمرین به معروف و ناهیان از منکر باید برای امر به معروف و نهی از منکر آموخته هایشان را افزایش و روش های صحیح را بیاموزند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهر توپ آغاج گفت: فريضه ي امر به معروف و نهي از منکر ،تنها در صورتي واجب مي شود که فرد مکلفي که در صدد عمل به آن مي باشد ،بتواند معروف ها و منکرها را از هم باز شناسد ؛يعني از تواني برخوردار باشد که بتواند مجموعه اي از معروف ها و منکرها را شناخته و از هم تفکيک نمايد. البته شناخت معروف و منکر براي عمل شخصي خود انسان در محدوده اي که جزو واجبات و محرمات شرعي است ،واجب است.

حکیمی فر در ادامه شرط دوم وجوب امر به معروف و نهی از منکر را اینگونه بیان کرد: فرد آمر و ناهي باید احتمال تأثير بدهد؛ و گرنه اگر علم و يا اطمينان به عدم تأثير داشته باشد ،عمل به فريضه واجب نخواهد بود. البته واجب نبودن اين فريضه تنها در صورتی است که علم يا اطمينان به عدم تأثير باشد و با ظن و گمان به عدم تأثير ،هر چند قوي باشد، وجوب فريضه ساقط نخواهد شد.

امام جمعه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهر توپ آغاج بیان کرد: از دیگر شرايط وجوب امر به معروف و نهي از منکر، اين است که فرد عمل کننده بر تکرار عمل به منکر و يا ترک واجب اصرار داشته باشد؛ يعني وقتي يک بار معصیتی از او سر زد، قصد انجام آن را براي بار دوم هم داشته باشد در اين صورت است که امر و نهي او واجب مي شود.

حجت الاسلام و المسلمین حکیمی فر تصریح کرد: شرط مهم ديگر، اين است که عمل به فريضه، باعث تحقق مفسده ي ديگري نشود. اگر آمر يا ناهي علم و يا گمان داشته باشد که در صورت اقدام به امر به معروف و نهي از منکر ضرر و زيان جاني يا حيثيتي و آبرويي و همچنين آسيب مالي قابل توجه به خود شخص يا نزديکان و ديگر مؤمنان وارد خواهد شد، وجوب فريضه ساقط خواهد شد .حتي اگر اين پيش بيني در حد علم و ظن هم نباشد؛ ولي در حدي است که عقلا احتمال توجه ضرر مي دهند،عمل به فريضه واجب نخواهد بود.

 

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید

 

برگزیده ها