صفحه نخست

امر به معروف و نهی از منکر باید با مهربانی همراه باشد

 

مسئول دفتر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بیجار گفت: برای اینکه امر به معروف و نهی از منکر در مخاطب اثربخشی بیشتری داشته باشد باید توأم با مهربانی و عطوفت و زبان خوش باشد.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت الاسلام موسوی زاده در کارگاه آموزشی که برای جمعیت هلال احمر شهرستان بیجار برگزار شد اظهار کرد: با خشونت و برخوردهای خشن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کارساز نخواهد بود. برای اینکه امر به معروف و نهی از منکر در مخاطب اثربخشی بیشتری داشته باشد باید توأم با مهربانی و عطوفت و زبان خوش باشد.

وی همچنین به بیان هشت اصل موفقیت در امر به معروف و نهی از منکر به شرح ذیل پرداخت:

1-کسی که امر به معروف ‏می‏کند باید دین‏شناس باشد و حلال و حرام را بداند.

2-گرفتار نفس خود نباشد.

3-اگر حرفی می‏زند و یا قدمی برمی‏دارد برای اصلاح جامعه و رضای خداوند باشد و نه مطرح کردن خود،خیرخواه مردم باشد و انگیزه او سوز درونی و غیرت دینی باشد.

4- با مردم مهربان و رفیق باشد و تا ضرورت پیش نیاید خشونت نکند.

5-گفتارش نیکو باشد. بداند هر کس خلق و خویی دارد و با هر کس باید به طور خاص سخن گفت.

6- از مکر نفس آگاه باشد تا مبادا به اهداف شومی کشیده شود.

7-صبر داشته باشد. اگر از مردم ،آزاری دید انتقام نگیرد و شکایتی نکند.

8-در کار تعصب قومی و قبیله‏ای نداشته باشدو غیظ و غض او برای خودش نباشد، بلکه برای خدا و ارتکاب کار زشت توسط دیگران باشد .

مسئول دفتر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بیجار در پایان عنوان کرد : اگر امر به معروف هم می‌خواهی بکنی خیلی آهسته، مثل آینه باش آینه عیب های شما را به خودتان می گوید .وقتی روبروی آینه می‌ایستی، داد نمی زند: چرا موی سرت اینجوری است ،آهسته هیچکس خبردار نیست جز تو و آینه...

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید

برگزیده ها