صفحه نخست

تحقق امر به معروف و نهی از منکر در گرو اقدامات ایجابی است

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان گفت: بنده قائل به افراط‌گرایی نیستم اما وقتی از امر به معروف و نهی از منکر نام می بریم بحث ایجابی می شود به این معنا که بنا است ما آموزش های لازم را بدهیم و شبکه های انسانی ما توجیه شوند تا دیگر چنن مسائلی رخ ندهد.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، علیرضا آشناگر در سومین جلسه مشترک امر به معروف و نهی از منکر بانک‌ها و بیمه‌های استان کردستان که در سالن جلسات بانک ملی برگزار شد، اظهار داشت:عده‌ای مادر تمام مشکلات در کشور را علت توسعه‌نیافتگی می دانند به این معنا که بانک‌ها را در پمپاژ نقدیندگی در جامعه و پرداخت سودهای آنچنانی به سرمایه‌گذاران مقصر می دانند.

وی افزود: عده‌ای هم تقصیر بانک‌ها را در واگذاری وام‌های کلان و بدون حساب و کتاب و عدم نظارت بر آن و حجم لاوصولی ها می‌دانند.

آشناگر ادامه داد: شاید این امر مقداری افراطی باشد اما خالی از حقیقت نیست و اختلاس‌های خرد و کلان وجود دارد.

وی تصریح کرد: باید بررسی کنیم که اختلاس‌گران کار را از کجا شروع کردند و چرا این شرایط پیش آمد و آیا طرح‌های توسعه ای که برای ما تامین مالی شد فقط بخاطر این بود که دولت ها بر عهده بانک‌ها گذاشتند یا خود بانک‌ها تمایلی در نظارت بر این وام‌ها نداشتند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان افزود: جای سوال دارد که آیا بانک‌ها توانستند توجیه مناسب اقتصادی را برای پروژه ها داشته باشند؟

وی افزود: بنده قائل به افراط‌گرایی نیستم اما وقتی از امر به معروف و نهی از منکر نام می بریم بحث ایجابی می شود به این معنا که بنا است ما آموزش های لازم را بدهیم و شبکه های انسانی ما توجیه شوند تا دیگر چنن مسائلی رخ ندهد.

آشناگر اظهار داشت: در بیمه ها نیز همچین مواری را می بینیم گرچه کمتر از بانک ها است ولی بیمه ها باید توجه کنند که چرا از آنها کم استقبال می شود گرچه از قبل بهتر شده است اما گسترش پیدا نکرده است.

وی تصریح کرد: دلیل این امر هم این است که برخی بیمه های خصوصی در دادن بیمه‌نامه پیشگام هستند اما در دادن خسارت آنچنان که باید، عمل نمی کنند.

آشناگر افزود: سیستم های نظارتی باید درست عمل کنند به این دلیل اگر بیمه یا بانکی به وظیفه خود عمل نکرد با آن برخورد شود همچنین در باره بانک ها نیز باید به این شیوه باشد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: آنچه که وجود دارد نشان‌دهنده این است که بخش خصوصی تمایل به دریافت سود دارد اما ما باید اهرم‌های نظارتی را بیشتر کنیم.

وی ادامه داد: بیشترین وظیفه ای که ما می توانیم عمل کنیم تامین نظارت است و اگر این کار را انجام دهیم مطمئن می شویم که میزان سلامت را در انجام کارها داریم  اما اگر انجام ندهیم قطعا امر به معروف و نهی از منکر را انجام نداده ایم.

آشناگر تصریح کرد: امیدواریم که این جلسات ادامه داشته باشد تا راه‌حلی برای این مشکلات پیدا کنیم و ما اگر با ذهنی که این میزان نقدینگی را وارد بازار کرده‌ایم و این طرح‌های اقتصادی را توجیه کنیم اگر بنا باشد با همان ذهنیت دنبال رفع موانع تولید باشیم که الان داریم این کار را انجام می دهیم، شاید نتوانیم به جایی برسیم.

وی گفت: دوباره الان در جلسات رفع موانع تولید تاکید بیشتری بر تغییر منابع مالی می شود یعنی وقتی طرحی خوابیده است از تامین منابع مالی است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان ادامه داد: کسانی که در این بحث صاحب‌نظر هستند کمکی که می توانند انجام دهند این است که کمک کنند تا ببینیم در چه زمینه ای آسیب داریم؟ آیا مشکل کارخانه های ما منابع مالی است یا مشکلات دیگری داریم.

وی بیان کرد: بعضی وقت ها مشکلاتی وجود دارد که سرمایه‌گذار پیدا می کند و ما باید پیگیری کنیم که چند درصد از کارخانجاتمان مشکل مالی دارند و چند درصد مشکلات اداری دارند و یا مشکلات دیگری از این قبیل.

آشناگر خاطرنشان کرد: صنایعی که ما الان داریم در واقع برای استراتژی صنایع برای دولت طراحی شده است و حداکثر برای واردات و در برخی از موارد برای خودکفایی صنعت است یعنی بر اساس تصاحب بازار بین‌المللی نیست و چشم به تامین بازار داخلی داشته است که بستگی به تقاضای حقیقی داخلی دارد.

وی افزود: میزان تقاضای داخلی ما در سال 94 بر اساس میزان سال 81 است در صورتی که ظرفیت تولید ما در صنعت نصف شده است زیرا ما در سال 81  تولیدی که انجام می دادیم سبب ثابت‌شدن تقاضا در بازار شد و میزان وارداتی که در کشور انجام می شود که میزان قاچاق در این دولت کاهش پیدا کرده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: ما خلاءهای مرزی داریم که قاچاقچیان کولبران را اجاره کرده و جنس قاچاق وارد کشور می کنند و این فضای کولبری را به یک معضل تبدیل می کند.

وی افزود: قاچاق کالا به کاهش ظرفیت تولید ما کمک می کند و اگر قرار باشد تقاضا را تامین کنیم باید درآمد مردم افزایش پیدا کند و این درآمد افزایش پیدا نمی کند جز با تولیدکردن و راهی نداریم جز اینکه از تکنولوژی روز استفاده کنیم و بهره وری را افزایش دهیم.

آشناگر ادامه داد: اگر قراردادی با تکنولوژی روز بسته می شود شاهد سروصداهای زیادی از طرف مخالفین دولت هستیم زیرا باید به روش های جدید برای تصاحب بازار بین‌المللی نیز بیاندیشیم همانگونه که مقام معظم رهبری نیز تاکید کردند که اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌گرا است به این معنی که باید به بازارهای بین‌المللی نیز توجه داشته باشیم.

وی افزود: در برخی از قسمت ها خط‌مشی‌گذاری است و باید کمک کنند که شرایط ما بهتر و مشکلات حل شود و خواهش داریم که ستاد امر به معروف و نهی از منکر راهکار های مناسب را به صورت آگاهانه پیشنهاد دهند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان در پایان سخنان خود گفت: امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر مدیریت در حوزه نظارت در حال انجام کار است و باید نظام اداری را بررسی و کارمندانی که متعهدتر هستند را شناسایی کنند.

 پایان پیام.

برگزیده ها