صفحه نخست

جوابیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان به سایت تابناک

 مطلبی به شماره ۴۷۳۸۶۵ با عنوان «جایی که دو عضو ستاد امر به معروف کردستان باید تذکر می‌دادند!»، در 16 ماه جاری در نقد برنامه زنده «گفتمان» که از صدا و سیمای مرکز کردستان پخش شد، بر روی سایت تابناک قرار گرفته است که روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، برای روشنگری در این زمینه، نکات زیر را به اطلاع می‌رساند:

1ـ عموما مجری برنامه‌های گفتمان در اصل یک کارشناس بوده تا یک مجری صرف، لذا اعتماد به مجری محترم با توجه به اینکه ایشان دارنده مدرک کارشناسی ادبیات عرب است، امری طبیعی و تذکر به وی در برنامه زنده تلویزیونی تا حدودی دور از اخلاق به نظر می‌رسید و سهوی‌بودن تلفظ عبارت قرآنی «تأمرون» به جای «یأمرون» که در آیه 110 سوره آل عمران به صورت «تأمرون» نیز آمده است، امری معمول به نظر می‌رسد. اگرچه دقت در قرائت صحیح آیه به طریق اولی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است.

2ـ در ارتباط ترجمه آیه 2 سوره صف نیز باید توجه داشت که دبیر محترم ستاد با تلاوت آیه دوم و سوم: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ﴿۲﴾كَبُرَ مَقْتًا عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ ﴿۳﴾ معنی و تفسیر آن را به صورت صحیح بیان کرد که نشان از تسلط ایشان به آیات مذکور را دارد.

3ـ در معنی آیه دوم سوره صف، اصل ترجمه آیه از سوی مجری می‌تواند مطرح نباشد، و بیان این گفته، «ای کسانی که ایمان آوردید، به آنچه می‌گویید عمل می‌کنید؟» تبیین همان ترجمه بوده به صورت سؤالی بوده با اصل ترجمه منافات ندارد.

4ـ ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان ضمن تقدیر فراوان از توجه منتقد محترم به قرائت صحیح آیات قرآن در برنامه‌های صداوسیما به عنوان یک دانشگاه عمومی، اینگونه اشتباهات سهوی را در برنامه زنده تلویزیونی امری طبیعی دانسته و اگر به یک تذکر لسانی بسنده می‌شد بسیار زیباتر بود تا اینکه صداوسیما یا مجموعه مسئولین ستاد امر به معروف ونهی استان را زیرسوال ببرد.

۵- بهتر این بود قبل از هر گونه پیش‌داوری، نگارنده محترم از مسوولین ستاد امر به معروف و نهی از منکر سوال می‌کردند که آیا نسبت به اشتباه قرائت آیه قران توسط مجری برنامه، تذکری صورت گرفته است یا نه؟

۶ـ امید است ناظرین محترم به مباحث مطروحه در برنامه گفتمان در ارتباط با جایگاه امر به معروف و نهی از منکر، بذل توجه بیشتری می‌کردند و با دیده اغماض به این اشتباه سهوی می‌نگریستند تا اینکه آن را در حد نوشتن یک متن طولانی معترضه برجسته سازند.

۷ـ امیدواریم منتقدان ریزبین در استان، نسبت به فراوانی منکرات ضدقرآن در جامعه، به همان میزان اهتمام داشته باشند و برای نقد آنها نیز دستان عالمانه خویش را به قلم برده و مطالب ارزنذه بنگارند.

روابط عمومی ستاد امر به معروف ونهی از منکر استان کردستان

برگزیده ها