مردم مطالبات خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند/ 99 درصد مردم کردستان مخالف خشونت و اخلالگری هستند

 

دبیرستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان گفت: مطالبه‌گری شعار همیشگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوده و هست، البته مطالبه‌گری به این معنا که اگر خواسته‌ای وجود دارد از طریق مبادی زیربط و قانونی پیگیری شود چرا که مطالبه‌گری با اخلالگری بسیار تفاوت دارد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان، محمود الله‌مرادی صبح امروز در نشست با خبرنگاران رسانه ها در سنندج با اشاره به حوادث اخیر در کشور و استان کردستان، اظهار کرد: مردم ابتدا به شکل مسالمت‌آمیز اعتراضات خود را به عنوان حق مسلم بیان کردند اما متاسفانه در چنین شرایطی یک عده‌ افراد فرصت طلب مطالبات قانونی مردم را تحت الشعاع قرار دادند و با ایجاد اغتشاش و آشوب به اموال عمومی و مردم خسارت هایی وارد کردند.

 

مطالبه‌گری شعار همیشگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر

وی اضافه کرد: مطالبه‌گری شعار همیشگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوده و هست، البته مطالبه‌گری به این معنا که اگر خواسته‌ای وجود دارد از طریق مبادی زیربط و قانونی پیگیری شود چرا که مطالبه‌گری با اخلالگری بسیار تفاوت دارد.

وی افزود: متاسفانه در فضایی که ایجاد شد عده‌ای از فضا سوءاستفاده کردند و با تحریک جوانان برای ضربه زدن به امنیت عمومی جامعه اقدام به تحریک جوانان کردند.

وی اذعان داشت: به عنوان فردی که در طول چهل سال عمر پربرکت انقلاب اسلامی فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته و تجربه‌های مختلفی از شرایطی که برای انقلاب پیش آمده شاهد بوده‌ام، عده ای همراهی مردم کردستان با نظام را برنمی تابند و سعی می‌کنند در پوشش خواسته مردم منافع خود را دنبال کنند.

 

پشت این اغتشاشات دست‌های پنهانی وجود دارد

وی تصریح کرد:‌ این منافع‌طلبان به روش‌های مختلف موجب ایجاد ناامنی می شوند تا بلکه یک جو بدبینی و عدم اعتماد به نظام در بین مردم شکل بگیرد تا بتواند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

وی اضافه کرد: تا قبل از اصلاح قیمت بنزین، ثروتمندان بیشتر از آن منتفع می شدند اما قیمت جدید و سهمیه بندی بنزین به نفع قشر نیازمند است هر چند قبل از اجرای این طرح باید روشنگری‌های لازم انجام می‌گرفت.

الله مرادی اذعان کرد: این عدالت اجتماعی نیست یک لیتر سوخت که با 5 تا 6 هزار تومان تهیه می‌شود منافع آن را 52 درصد جامعه ببرند و 48 درصد دیگر منفعتی از این بستر نداشته باشند.

وی ادامه داد: اصل اجرای کار بسیار درست است و حتما باید عملیاتی می‌شد، اعتراضات مردم هم در این حوزه به حق است، عده‌ای خواستند اعتراضات خود را به صورت مسالمت‌آمیز مطرح کنند اما عده‌ای موج سواری کردند در حالیکه ما باید فرق بین اعتراض مسالمت‌آمیز و اغتشاش را مشخص کنیم.

وی عنوان کرد: وقتی مردم متوجه شدند پشت این اغتشاشات دست‌های پنهانی وجود دارد که از آن طرف مرزها خط می‌گیرند صف خود را از آنها جدا کردند.

 

رسانه‌ها باید فرهنگ نوع اعتراض را در جامعه نهادینه کنند

وی تاکید کرد: رسانه‌ها باید فرهنگ نوع اعتراض را در جامعه نهادینه کنند مردم باید بدانند آتش زدن بانک و سایر اموال عمومی اعتراض نیست.

وی ضمن تقدیر از مردم بخاطر جدایی صف خود از اخلالگران، از خانواده‌ها درخواست کرد که نسبت به فرزندانشان هوشیار باشند و اجازه ندهند که عده‌ای از آنها سوءاستفاده کنند.

وی گفت: در اوایل انقلاب هم همین روال را دشمن در پیش گرفت و با شعار ایران برای همه ایرانیان و خودمختاری و غیره جوانان را به سمت خود می‌کشاند و بسیاری از جوانان غیور را در این خطه به شهادت رساندند.

وی افزود: اگر به اوایل انقلاب بازگردیم و اتفاقات آن دوران را مرور کنیم می بینیم که ضدانقلاب هر جا پیوند بین نظام و مردم را دیدند برای ایجاد تفرقه و جدایی تلاش می کردند.

 

اغتشاش و آشوب با روحیه مردم کردستان سازگار نیست

وی اظهار کرد: برای نظام هیچ نقطه از ایران اسلامی فرقی ندارد و تلاش برای توسعه در نقاط مختلف به صورت ویژه مورد توجه است.

وی اضافه کرد: به دلیل اشراف اطلاعاتی، اخلالگران شناسایی خواهند شد اگرچه خود مرد مهم این افراد را معرفی خواهند کرد چون امنیت جامعه برای مردم از همه چیزط مهمتر است.

وی گفت: وجود دست های شیطانی در اغتشاشات اخیر سنندج کاملا مشهود است چرا که 99 درصد مردم کردستان مخالف خشونت و اخلال‌گری هستند و اغتشاش وآشوب با روحیه آنها سازگار نیست.

وی اظهار کرد:‌ کسانی که این کارها را انجام می‌دهند کرد نیستند عده‌ای اغتشاش‌گر هستند که به دنبال منافع خود از طریق ایجاد ناامنی هستند.

الله مرادی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی هیچگاه حاضر نیست که اشتباهات فردی را بپوشاند رسانه‌ها باید این فرهنگ را در جامعه حاکم کنند که اگر منکری را دیدید به صورت مسالمت‌آمیز مطرح کنید.

وی افزود: وقتی اعتراض را با اغتشاش آلوده کنیم زمینه انتقادات سازنده هم از بین می رود و این به صلاح جامعه وکشورمان نیست.

وی در بخش پایانی سخنانش گفت: بهترین جایگاه ترویج اعتراض درست، رسانه‌ها هستند که باید به وظیفه خود عمل کرده و به عنوان یک معروف نهادینه کنند که مردم اعتراضات به حق خود را از مجاری درست پیگیری نمایند و دست رد به سینه کسانی بزنند که می‌خواهند حق قانونی مردم را به مسائل جانبی آلوده کنند.

قدردانی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان از خدمات محرومیت‌زدایی سپاه

نماینده ولی فقیه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان کردستان گفت: امنیت کردستان و این همه خدمات در حوزه محرومیت زدایی و کارهای بزرگ در حوزه‌های فرهنگی و سایر بخش ها مرهون زحماتی است که در زمان سردار رجبی و به همت سپاه انجام شده و شایسته تقدیر است.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان؛ آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در مراسم تکریم و معارفه فرمانده سپاه کردستان که در ستاد سپاه استان برگزار شد، اظهار کرد: این مراسم جلسه‌ای برای تقدیر از خدمات یک دهه تلاش سردار رجبی است.

وی تصریح کرد: امنیت کردستان و منطقه و این همه خدمات در حوزه محرومیت زدایی و کارهای بزرگ در حوزه‌های فرهنگی و سایر بخش ها مرهون زحماتی است که در زمان سردار رجبی و به همت سپاه انجام شده و شایسته تقدیر است.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان گفت: این اقدامات انجام شده بیانگر این واقعیت است که سپاه در همه حال حافظ انقلاب اسلامی است.

وی اذعان داشت: در هرجا که سپاه باشد در امور مختلفی که به نظام و انقلاب مربوط می‌شود کارها به نحو احسن و بهترین نحو جلو می‌رود.

وی ادامه داد: باید از سردار رجبی و همه بخش‌های این نهاد انقلابی در استان تقدیر کرد چراکه حرکت‌های قابل توجهی در عرصه‌های مختلفی انجام داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همه مسئولان و مجموعه‌ها از نظامی، امنیتی، روحانیون، ائمه جمعه و همین طور نمایندگان مردم در مجلس در این استان یک وحدت خوبی دارند و از این وحدت به نفع توسعه هرچه بیشتر استان باید بهره گرفت.

وی با عنوان این مطلب که سپاه همواره در عرصه‌های مختلف پیشرو بوده است، گفت: حرکت‌های ارزشمندی در بحث تامین امنیت، محرومیت زدایی و غیره در استان انجام گرفته که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

حسینی شاهرودی اضافه کرد: این منطقه، منطقه ویژه‌ای است، اتفاقات آخرالزمانی توی این مناطق مانند عراق، سوریه و غیره است، وعده‌هایی که رهبری داده محقق شده و به زودی اسرائیل هم نابود می‌شود و این یکی از علائم آخرالزمان است.

وی اذعان داشت:‌ با توجه به اینکه جبهه مقاومت با اقتدار پیش می‌رود بخشی از این یاران و کسانی که در این جبهه هستند از ایران و بخشی از یمن هستند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان گفت: این مفتی سوریه در کنفرانس وحدت اسلامی گفت وقتی امام فرمود راه قدس از کربلا می‌گذرد متوجه نبودیم الان متوجه شدیم ایران، عراق، سوریه و بعد قدس باید آزاد شود امیدواریم همه ما در این حرکت جهانی‌سازی اسلام نقش داشته باشیم.

آمادگی کامل وزارت اطلاعات برای همکاری با ستاد امر به معروف و نهی از منکر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان؛ حجت الاسلام والمسلمین علوی وزیر اطلاعات در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر ستاد مرکز گفت: ذائقه فرهنگی کشور نسبت به مقوله امر به معروف و نهی از منکر باید اصلاح شود که مهم‌ترین آن ایجاد فرهنگ امر به معروف مسئولین است. اما باید در شیوه و روش این کار مطالعه جدی انجام پذیرد تا اثر گذار باشد.

وی افزود، دین ما دین اخلاق است و مهمترین رسالت نبی مکرم اسلام «صلی الله علیه و آله و سلم» گسترش مکارم اخلاقی جامعه بود و به یقین برای تقویت اخلاق مداری چه در مردم و چه در سطح مسئولین کشور نیازمند فراگیری گسترده فریضه امر به معروف هستیم.

عضو ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: وزارت اطلاعات همیشه در خدمت ستاد امر به معروف و نهی از منکر است و آمادگی کامل خود را برای همکاری با این ستاد اعلام می‌کند در وزارت اطلاعات ظرفیت‌های مناسبی چه به لحاظ پشتیبانی نیروی انسانی و افراد صاحب تجربه و چه به صورت نرم افزاری برای کمک به ستاد امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد.

هفته وحدت فرصتی برای تقویت همدلی و برادری شیعه و سنی است

نماینده ولی فقیه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان کردستان گفت: هفته وحدت فرصتی برای تقویت همدلی، برادری و ارزش‌های مسلمانان شیعه و سنی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در همایش پیامبر اعظم(ص)، رهبری، اتحاد ملی و اقتدار امت اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک هفته وحدت اظهار داشت: وجود پیامبر اکرم(ص) یکی از نعمت‌های بزرگ خدا برای عالم بشریت بوده چراکه پیامبر خوبی‌ها، بشریت را از جهل و تاریکی نجات داده و بسوی نور رهنمون کرده است.
 وی افزود: پیامبر گرامی اسلام(ص) دلسوز بشریت بوده و وحدت نیز یکی از مسائل اصلی، اساسی و نعمت بزرگی است که باید قدردان آن بود.
 نماینده ولی فقیه در استان کردستان قرآن را منشاء وحدت خواند و تصریح کرد: اساس و اصل وحدت ما قرآن، پیامبر و اهل‌بیت(ص) بوده و باید به آن تملک کرده و اگر جدا شویم قدرت ما شکسته شده و دشمن بر مسلمانان مسلط می‌شود.
 وی بیان کرد: حضرت امام(ره) بر حفظ و تقویت وحدت تاکید و آن را برای ما یک فرض واجب کرده، بنابراین باید در این هفته وحدت به اهمیت و ارزش وحدت توجه کرده چراکه فرصتی برای تقویت همدلی، برادری و ارزش‌هاست.
 آیت‌الله حسینی‌شاهرودی خاطرنشان کرد: خداوند الفت و رحمت را رابطه بین قلب‌ها قرار داده و ما برادر دینی شده و نباید از همجمه دشمنان ترسید چراکه از یک ریشه بوده و منافع و دشمن مشترک داریم.
  وی اظهار کرد: برادران شیعه و سنی مسائل مشترک زیاد داشته و در زمینه فقهی تنها در برخی از مسائل شافعی و جعفری، تفاوت جزئی با هم داشته اما در مقابل توطئه‌های دشمنان ید واحده هستند در حالی‌که در سایر ادیان این تفاوت به مراتب بیشتر است.
 رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان با بیان اینکه در مذاهب شیعه و سنی بسیاری از مسائل مشترک است، گفت: نزدیک‌ترین مذهب به شافعی، جعفری بوده و این موضوع بر اساس مطالعات ثابت شده است؛ در فتوا برخی مسائل متفاوت بوده اما دلیل بر اختلاف نیست.
 وی ادامه داد: ما با حفظ وحدت، برگزاری کنفرانس و جریان وحدت اسلامی در برابر اختلالگران و مخالفان اسلام ایستاده و اجازه سوءاستفاده به بدخواهان را نمی‌دهیم و امیدواریم این عزت که نتیجه همدلی و برادری مسلمانان شیعه و سنی است، روز افزون باشد.
 آیت‌الله حسینی‌شاهرودی در بخشی دیگر از سخنان به اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح علمی روحانیون شیعه و سنی در کردستان افزود: مرکز تخصصی امام شافعی برای نخستین بار در سطح کشور در سنندج تشکیل، دانشگاه مذاهب و دانشگاه ادیان در رشته‌های ادیان و مذاهب در استان فعال شده و اخیراً نیز مصوبه تأسیس دانشگاه بین‌المللی برای طلاب شافعی در سنندج صادر شد.
 رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان کردستان تصریح کرد: همچنین در سایر بخش‌ها خدماتی به حوزه‌های علمیه در استان داده می‌شود به‌طوری‌که شرایط برای روحانیون شیعه و سنی کاملاً یکسان بوده اما در کل با توجه به شرایط، معیشت روحانیون اندک است.

جوان نخبه پاره تن ایران است حرکت علمی را با شوق مضاعف ادامه دهید / باید ایرانی بیندیشیم و ایرانی زندگی کنیم

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، ادامه پیشرفت علمی کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمی جهان، کاملاً ضروری و حیاتی خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگیزه تحسین برانگیز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأکید کردند: هر جوان نخبه پاره تن ایران عزیز ماست و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملاً جدی اجرا و پیگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای مطالبی را که ۱۲ نفر از نخبگان در این دیدار بیان کردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم کشور را بسیار خوب و لذتبخش ارزیابی کردند و با تأکید به مسئولان مربوطه برای دنبال کردن مطالبات و پیشنهادهای نخبگان گفتند: حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.
ایشان با اشاره به بازدید روز گذشته خود از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان، وجود انگیزه، اعتماد به‌نفس و خودباوری در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه‌ای شوق‌انگیز از استمرار جریان علمی در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: این جوانان فقط نخبگان ۳۰ شرکت از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان کشور بودند که این عدد باید در طول یک مدت محدود و مشخص، چندین برابر شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای لازمه تحقق این هدف را ایجاد زیرساختهای قانونی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع موانع پیشِ روی آنها برشمردند و گفتند: مکرراً تأکید کرده‌ایم که محیط کسب و کار باید اصلاح شود مثلاً مجوزی که باید ظرف یک هفته صادر شود، شش ماه زمان نبرد، موازی‌کاری‌های غلط حذف، و انحصار برداشته شود.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند.
«اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» اولین نکته مورد تأکید حضرت آیت الله خامنه‌ای بود.
ایشان اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی،  تجاری‌سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و گفتند: بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به‌روزرسانی این سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.
«مأیوس نشدن از القائات منفی جریانی بددل که جنبش علمی کشور را انکار می‌کند» توصیه بعدی حضرت آیت الله خامنه‌ای به جوانان نخبه بود.
ایشان افزودند: یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاهها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش می‌کند با القاء اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند، اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید.
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از کارهای زشت این جریان بددل را دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آنها به دنبال دلسرد کردن و یا فریفتن او با وعده‌های پولی یا غیر پولی و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم موظفند از دانشگاهها در مقابل این جریان مراقبت کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: برخلاف القائات این جریان، مقامات عالی کشور از مشکلات و اخبار منفی هم با خبر هستند اما یقیناً جنبه‌های مثبت جریان علمی کشور بر جنبه‌های منفی آن غلبه دارد.
ایشان هنر انقلاب اسلامی را جرأت دادن به مرد و زن، و پیر و جوان برای ورود به میادین دشوار از جمله ورود در میادین علمی که حتی تحسین دشمنان را نیز به دنبال داشته است، خواندند و با یادآوری مواردی از افتخارات علمی کشور گفتند: استفاده از ظرفیت علمی در بخشهای مختلف کشور به «بالا بردن قدرت دفاعی»، «درمان و پزشکی پیشرفته و کنترل بیماری‌ها»، «مسائل فنی مهندسی»، «زیست‌فناوری و تولید محصولات با دوام با فناوری نانو» و «فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای»، منجر شده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: با وجود این دستاوردهای واضح، برخی افراد حرکت علمی کشور را تخریب و انکار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع‌تراشی می‌کنند.
ایشان افزودند: البته این موانع باید برداشته شود و مسئولیت به عهده مسئولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزیز به حرکت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل این جریان انحرافی ادامه دهید.
رهبر انقلاب اسلامی، توجه به علوم انسانی را در همه نهادهای نخبگانی از جمله بنیاد نخبگان ضروری خواندند و گفتند: وقتی جوان نخبه ایرانی، در زمینه مهندسی در تراز جهانی عمل می‌کند و در ساخت دستگاههای بسیار پیچیده، کارهای بسیار مهمی انجام می دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هایی مانند اقتصاد، حقوق و مدیریت و ارائه راه حل برای مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی، مؤثر و راهگشا خواهد بود.
ایشان برخی مشکلات اقتصادی موجود را ناشی از کمبود تحقیق علمی دانستند و افزودند: با دانش نخبگانی می توان راه حلهای خوبی برای این مسائل یافت.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اجرای کامل سند بسیار ارزشمند نقشه علمی کشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انسانی موجب می شود پرورش اندام علمی کشور به صورت متناسب صورت گیرد، نه اینکه یک بخش فوق العاده قوی باشد و بخشی دیگر ضعیف و کم جان.
رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحیح انسان‌دوستی را زمینه ساز استفاده بشر از منافع حقیقی علم و دانش خواندند و یادآوری کردند: علم بسیار مهم و بسیار نافع هسته ای وقتی با فرهنگ غلط قدرت طلبی همراه شد، به تولید بمب هسته ای انجامید و به تهدید بزرگ دنیا و بشریت تبدیل شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته ای تأکید کردند: ما با وجود اینکه می توانستیم در این راه قدم برداریم، بر اساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.
ایشان پایبندی جدی به مبانی دینی و شرف ملی را دو الزام مجموعه های نخبگانی برشمردند و افزودند: دانشمند ایرانی وقتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی آمیخته می شود، عنصر راهبردیِ حیات ملت می شود و به کشور روح و توان می بخشد.
ایشان در زمینه ضرورت همراهی علم با فرهنگ صحیح افزودند: ما از شاگردی و یادگیری هیچ ابایی و ننگی نداریم اما نمی خواهیم دانشگاههای ما باز تولید «دانشگاههای امریکایی با همان فرهنگ غلط غربی» باشند.
رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از فضای ایرانی- اسلامیِ مجموعه های فعال در عرصه های سلولهای بنیادی، نانو، زیست فناوری و هسته ای گفتند نخبگان فعال در این زمینه ها، کار علمی را نوعی جهاد می دانند و این تفکر و نگرش در همه محیطهای دانشگاهی مورد نیاز است.
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: شرایط ما با شرایط دیگران متفاوت است. ما باید ایرانی بیندیشیم، ایرانی فکر کنیم و ایرانی زندگی کنیم که رعایت و اجرای الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می تواند به این هدف کمک شایانی کند.
ایشان تقلید از فرهنگ دانشگاههای غربی را باعث از بین رفتن نوآوری و ابتکارات علمی خواندند و گفتند: تقلید از دیگران، نوزایی و نشاط حقیقی علمی را هم از بین می برد.
رهبر انقلاب اسلامی در ششمین نکته سخنان خود، جامعه نخبگانی را به ایفای نقش در زمینه دیپلماسی عمومی فراخواندند.
ایشان گردآوردن «نخبگان ایرانِ فرهنگیِ بزرگ» یعنی نخبگان قلمرو وسیع فرهنگ ایرانی در قرنهای گذشته را نمونه ای از ظرفیت بالقوه جامعه نخبگانی خواندند و افزودند: ارتباط گیری و گردآوری نخبگان منطقه غرب آسیا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتی گردآوری نخبگان حق‌جوی عالم در همه کشورها از جمله امریکا و اروپا می تواند با نوعی نهادسازی به ارائه و ترویج «دانش پاک و با شرافت» و «اندیشه درست» منجر شود.
حضرت آیت الله خامنه ای، با نقد برخی کم‌کاری‌ها در ارائه راه سوم برخاسته از انقلاب اسلامی به جهانیان گفتند: راه ما نه سوسیالیستی است نه متکی بر لیبرال دمکراسی. ما به برکت اسلام راه سومی را به ملتها ارائه کرده ایم که باید بیش از پیش با سخن منطقی و عمل خود، دل ها را به این راه سودمند برای بشریت جذب کنیم و ملتها را از نفوذ روزافزون فرهنگ منحط غرب نجات دهیم.
رهبر انقلاب در آخرین فراز سخنانشان در جمع دو هزار نخبه جوان بر ایجاد و گسترش امید تأکید کردند و گفتند: نخبگان، اساتید و پیشروان حرکت علمی نگذارند امید به وجود آمده برای پیشرفت علمی کشور دچار اختلال شود.
ایشان در همین زمینه افزودند: در کشور البته مشکلات مختلفی وجود دارد اما نباید این مشکلات را یک‌طرفه و بدون توجه به موفقیتها مدام مطرح و بر سر آن مرثیه خوانی کرد، چرا که در این صورت امید در دل جوانان کم فروغ می شود.
رهبر انقلاب اسلامی توجه و تبیین موفقیت‌های بزرگ را از وظایف نخبگان در قبال نسل جوان دانستند و افزودند: استعداد ایرانی بعد از انقلاب به‌وجود نیامده بلکه موهبتی همیشگی و خدادادی است، اما انقلاب با میدان دادن به این استعدادها، ایران را از حالت راکد و عقب افتاده و وابسته، به کشوری مستقل، در حال پیشرفت و برخوردار از موفقیتهای فراوان تبدیل کرد که باید به این واقعیات توجه کامل داشت.
ایشان نتایج «مقایسه پیشرفت‌های علمی دانشگاهها در چهل سال اخیر را با قبل از انقلاب» حیرت‌آور خواندند و افزودند: این حرکت عظیم البته در اول راه است، اما به فضل الهی و همت نخبگان و جوانان به اوج خواهد رسید و جوان ایرانی باید با این نگاه به آینده بنگرد.
حضرت آیت الله خامنه ای توکل، تقوا و معنویت را مایه امید حقیقی و روزافزون خواندند و به نخبگان جوان توصیه کردند: هرچه می توانید دل های پاکتان را پاک‌تر کنید و در حرف و عمل خداوند کریم را همواره مدنظر داشته باشید، آن وقت همراهی و یاری خدا را در پیشرفت مداوم احساس و درک خواهید کرد.
رهبر انقلاب در پایان سخنانشان با تکرار سخنان چند سال قبل خود یادآوری کردند: گفته ایم که باید به گونه ای پیشرفت کنیم که ۵۰ سال بعد هر نخبه ای و هر کسی که در جهان خواست تازه‌های علم را فرا بگیرد، ناچار به دانستن زبان فارسی باشد و تحقق این هدف، حتماً در دایره هوش و استعداد و همت ایرانی امکان پذیر است.

برگزیده ها