امان الهی: 5 هزار دقیقه برنامه در زمینه امر به معروف در شبکه کردستان پخش شده است

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: 3 هزار و 643 دقیقه در بخش صدا و یک‌هزار و 620 دقیقه در بخش تولید در زمینه امر به معروف و نهی از منکر از شبکه کردستان برنامه پخش شده است.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، ابوالقاسم امان‌اللهی در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان در سنندج اظهار کرد: امروزه نقش رسانه‌های دنیا بر کسی پوشیده نیست، رسانه‌های دیداری و شنیداری در بستر رسانه‌های نوین به عنوان بی‌رقیب‌ترین رسانه‌ها کار و تاثیر خود را می‌گذارند.

وی افزود: در کنار رسانه‌های سنتی همچون منبرها که هنوز تاثیر خود را از دست نداده‌اند، رسانه‌های جدید، نوین و فرانوین در بستر فضای مجازی دنیای جدید، پیچیده، متنوع و دغدغه‌ برانگیز برای مخاطبین ایجاد کرده‌اند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان با بیان اینکه در این بستر ایجاد شده دو مقوله بیشترین تاثیرپذیری را دارند، خاطرنشان کرد: اقتصاد و فرهنگ دو مقوله بسیار مهم در این عرصه است که باید به صورت ویژه دنبال شود.

امان‌اللهی اظهار کرد: برای آنکه ما نیز از دنیا عقب نمانیم راه‌اندازی شبکه‌های استانی به عنوان اولویتی مهم مورد توجه قرار گرفته و ماموریت‌هایی نیز برای آنها تعریف شده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ و هدایت افکار عمومی از مهم‌ترین رسالت‌های رسانه‌ها است، افزود: این امر خطیر قطعا ملزومات خاص خود را دارد و تحقق آن نیازمند داشتن امکانات و تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در کنار نیروی انسانی توانمند و متخصص است.

به گفته مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان، قاعدتا بدون داشتن، امکانات لازم نمی‌توان یک محتوای مطلوب و کیفی را که مخاطب‌پسند و تاثیرگذار باشد تولید کرد.

امان‌اللهی با بیان اینکه دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگی در جامعه ما متنوع هستند، گفت: اگر رویکرد متولیان حوزه فرهنگ و هنر یکی باشد استراتژیک آنها نیز یک خواهد شد.

وی به برخی اقدامات صدا و سیمای مرکز کردستان طی 10 ماهه امسال اشاره کرد و افزود: 114 دستگاه فرستنده تلویزیونی در 10 ماهه امسال در مناطق روستایی و شهری که عمدتا روستایی بوده راه‌اندازی شده است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان اظهار کرد: میزان پوشش روستایی دیجیتالی در استان کردستان در حال حاضر به 60 درصد رسیده که از میانگین کشوری بالاتر است.

امان‌اللهی از پوشش دیجیتالی 85 درصدی شهری در استان نیز خبر داد و یادآوری کرد: در استان‌هایی که کوهستانی نیستند با چند فرستند کل محیط شهری و یا روستایی پوشش داده می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر بیش از 500 ایستگاه که 93 مورد آن دیجیتالی است در استان راه‌اندازی شده که 85 درصد از محیط شهری و 60 درصد روستاها را زیرپوشش قرار داده است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان افزود: شبکه استانی سیمای استان با 85 درصد مخاطب در صدر تمام شبکه‌های استانی کشور قرار دارد و در بخش صدا نیز 40 درصد مخاطب داریم.

امان‌اللهی با انتقاد از رویه برخی ادارات در استفاده غیرقانونی از آرشیو صدا و سیما با رایزنی‌هایی که با برخی از کارکنان این سازمان در استان انجام می‌دهند، گفت: برخی دستگاه‌ها منابع آرشیوی بیت‌المال را به عنوان عملکرد خود به وزارتخانه‌هایشان ارسال می‌کنند باید برخورد شود.

وی اظهار کرد: با وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها رایزنی‌هایی لازم را انجام داده‌ایم و قرار است که در تائید عملکرد دستگاه‌ها تائیدیه از صدا و سیمای مرکز استان گرفته شود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان خطاب افراد سودجو در این حوزه گفت: می‌خواهید کار معروفی انجام دهید، ولی رویه‌ای که دنبال می‌کنید معروف نیست در نتیجه خروجی که مد نظر دارند به دست نخواهند آورد.

امان‌اللهی در زمینه اقدامات انجام گرفته در صدا و سیما مرکز استان گفت: 688 برنامه برابر با 3 هزار و 643 دقیقه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر در صدا اجرا شده است.

به گفته وی، در بخش تولید نیز 195 برنامه با مدت پرداخت به موضوع برابر با یک‌هزار و 620 دقیقه از دیگر اقدامات انجام گرفته در این حوزه بوده است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان افزود: سایت مرکز استان نیز با مراجعه بیش از 800 هزار نفر در طول سال از سایت‌های بسیار موفق است که 120 خبر با موضوعیت امر به معروف و نهی از منکر در سال‌جاری خروجی داده است.

امان‌اللهی در پایان نیز تصریح کرد: بیش از 114 دقیقه در بخش خبر در دو حوزه صدا و سیما به مسائل امر به معروف و نهی از منکر در استان اختصاص داده شده است.

برگزیده ها