گزارش تشریحی، تصویری جلسه معاونت سازمانهای نظامی و قضائی

جلسه معاونت سازمانهای نظامی و قضائی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان با حضور تمامی اعضای این معاونت در مهمانسرای نیروی انتظامی استان در سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، معاون سازمان‌های قضایی و نظامی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان افزود: ما به عنوان متولیان امر به معروف و نهی از منکر جدای از انجام فریضتین امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه سیاسی و دینی داریم که آن هم آگاه‌سازی مردم برای مشارکت در انتخابات و انتخاب افراد اصلح است.

علنی بودن منکرات مشکل بزرگ جامعه است

وی همچنین گفت: اجرای تمام دستورات متاثر از توجه به اصول اخلاقی است و ضمانت اجرایی تمامی عوامل که ما آنها را مجازات می‌نماییم، مبتنی بر اصول اخلاقی است که در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم است.

رئیس‌کل دادگستری کردستان در ادامه، عیون اماکن و عیون خودرویی را دو برنامه معاونت سازمان‌های قضایی و نظامی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان خواند و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

وی افزود: در ادارات و دستگاه‌های دولتی به معنای عام، به بحث حجاب و عفاف توجه نمی‌شود و هنوز جلوه‌های بدحجابی وجود دارد و پاره‌ای از مباحث خلاف شئونات اسلامی را شاهدیم که باید مسئولان ادارات کارکنان خود را توجه نمایند.

به گفته گروسی، کارکنان ادارات الگوی ارباب رجوع هستند و لذا عدم اجرای درست شئونات اسلامی در ادارات به بدنه جامعه تعمیم خواهد یافت.

رئیس‌کل دادگستری کردستان گفت: بزرگترین تهدید و مشکل ما علنی بودن مظاهر منکرات به صورت سازمان‌یافته در جامعه است که باید برای مقابله با آن اهتمام داشت

بدحجابی جامعه متاثر از فرهنگ غلط غرب است

جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان با بیان اینکه در حوزه اجرای امر به معروف و نهی از منکر در سطح یگان‌های نظامی و انتظامی به برکت وجود علمای صاحب نظر و توانمند کوچکترین مشکلی نداریم افزود: تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در سطح شهرک‌های مسکونی و محیط‌های ورزشی و فرهنگی که بیشترین ارتباط با خانواده‌ها دارند به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.

محمود الله‌مرادی افزود: با توجه به اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر یک نهاد نوپا است این انتظار می‌رود که با حمایت بسیار ویژه‌ای از سوی دستگاه‌های نظامی و انتظامی حرکت روبه جلوی قدرت را با سرعت ادامه دهد.

الله‌مرادی با انتقاد از برخی از تصورها مبنی بر اینکه برخی از مظاهر بدحجابی که در استان وجود دارد ناشی از فرهنگ آنها است، گفت: حجاب یکی از فرهنگ‌های اصیل مردم کردستان است و بی‌حجابی‌هایی که امروز در جامعه وجود دارد، ریشه فرهنگی نداشته و ناشی از الگوگیری برخی از افراد از فرهنگ غلط غرب و دامن‌زدن آنها به بی‌حجابی است.

وی از تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در سطح روستاها به عنوان یکی دیگر از اقدامات تاثیرگذار ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان نام برد و اظهار داشت: در حوزه عیون خودرویی و عیون امکان در سال‌ جاری تاکنون به بیش از 7 هزار نفر آموزش داده شده است.

به گفته جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان، یک‌هزار و 300 آموزشگاه علمی و هنری آزاد در سطح استان مشغول به فعالیت هستند که ستاد در بحث نظارت بر روند فعالیت‌های آنان ورود پیدا کرده است.

الله‌مرادی از برگزاری جلساتی با مجوزدهندگان این آموزشگاه‌ها با توجه به برخی تخلفات در آنها اشاره کرد و افزود: 400 آموزشگاه در استان مورد ارزیابی قرار گرفت و مشکلات موجود در آنها طی جلسه‌ای مشترک به دستگاه‌هایی همچون آموزش و پرورش، ارشاد اسلامی و فنی و حرفه‌ای اعلام شده است.

وی از هدف‌گذاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان برای ارائه آموزش به 10 هزار نفر در استان خبر داد و گفت: از ابتدای سال‌ جاری تاکنون بیش از 6 هزار و 700 نفر از این تعداد زیرپوشش آموزش قرار گرفته و ظرف دو ماه آینده از سال نیز مابقی آموزش‌های لازم در این حوزه را فرا می‌گیرند.

مقابله با جلوه‌های منکر نیازمند همت جمعی است

معاون هماهنگ‌کننده انتظامی کردستان با بیان اینکه به امر آموزش در حوزه حجاب و عفاف توجه چندانی صورت نگرفته که باید با برنامه‌ریزی‌ دقیق در این زمینه ورود پیدا کنیم، خاطرنشان کرد: مسئله حجاب و عفاف به عنوان یکی از مسائل زیربنایی و مورد تاکید دین اسلام باید در سطح مدارس و دانشگاه‌ها به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

عباس مسعودی خاطرنشان کرد: اقدامات برنامه‌ریزی و هدفمند در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و مقابله با جلوه‌های منکر در جامعه به وسیله یک دستگاه به تنهایی قابل اجرا نیست و قطعا خروجی مطلوب و مورد نظر را که انتظار داریم نخواهیم یافت.

معاون هماهنگ‌کننده انتظامی کردستان به برخی از اقدامات انتظامی استان در زمینه مقابله با بی‌حجابی و بدحجابی و سایر اقدامات ضداخلاقی در استان اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال‌جاری در کنار برخورد جدی با تهیه‌کنندگان و استفاده‌کنندگان از تجهیزات ماهواره‌ای و کشف اقلام زیادی در این زمینه بیش از 13 باند توزیع محصولات ضدفرهنگی در استان انهدام شده است.

وی تشدید و نظارت بیش از پیش بر نحوه فعالیت تالارهای عروسی را از دیگر مباحث مورد توجه انتظامی استان عنوان کرد و اظهار داشت: برخورد با راننده های بدحجاب و توقیف خودروهای آنها از دیگر اقداماتی بوده که به همت انتظامی استان صورت گرفته است.

خدمت به مردم از جلوه‌های معروفات در جامعه است

رئیس عقیدتی سیاسی مرزبانی کردستان واگذاری برنامه‌های امر به معروف و نهی از منکر با اتخاذ ساز و کارهای مناسب به بدنه مردمی را امری ضروری دانست و ضمن تاکید بر آن، گفت: مصادیق معروف و منکر باید کاملا شناسایی و به اقشار مردم اطلاع‌رسانی شود.

به گفته محمدی، شناخت کافی در مورد معروفات و همچنین فعل‌های منکر موجب می‌شود تا حدود زیادی ریشه برخی منکرات که گاها به دلیل ناآگاهی صورت می گیرد، انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: آنچه خلاف رأی مردم و به ضرر آنها است از مصادیق منکر بوده و باید به صورت ویژه و با برنامه‌ریزی‌های اصولی با آنها برخورد شود.

رئیس عقیدتی سیاسی مرزبانی کردستان خدمت به مردم و رفع مشکلات آنها را از جلوه‌های معروفات در جامعه دانست و افزود: اجرای برخی طرح‌های ترافیکی در سطح شهر که بستر آسایش مردم را فراهم کرده‌ است نوعی امر به معروف است که باید گسترش یابد.

وی بر ارتقای سطح شناخت و بصیرت مردم در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در استان تاکید کرد و اظهار داشت: هرچه شناخت مردم در این زمینه ارتقا پیدا کند به همان میزان در ترویج و نهادینه کردن این فریضتین الهی موفق عمل کرده‌ایم.

مردمی کردن امر به معروف و نهی از منکر تاثیرگذاری بیشتری دارد

مسئول عقیدتی سیاسی لشکر 28 پیاده کردستان اظهار کرد: آنچه به دیگر امر می‌کنیم، باید به عنوان امران معروف بیش از سایر افراد در عمل انجام دهیم، چرا که تا زمانی خود عامل به معروف نباشیم آن قدرت تاثیرگذاری که باید روی رفتار دیگران تغییر ایجاد کند را نخواهیم داشت.

حجتالاسلام خلیل عبدالهی با بیان اینکه سوق دادن برنامه‌ها و کارهای اجتماعی به سمت ادارات و کمرنگ شدن توجهات به عموم مردم موجب می‌شود برنامه‌های ما از سطح تاثیرگذاری کمی برخوردار باشد، گفت: در اجرای برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر و سایر بخش‌ها باید اولویت دستگاه‌ها و متولیان امر عموم جامعه باشد.

وی اظهار کرد: مردمی کردن امر به معروف و نهی از منکر و خارج کردن آن از پوشش نظامی و اداری تاثیرگذاری لازم را به دنبال خواهد داشت.

به گفته مسئول عقیدتی سیاسی لشکر 28 پیاده کردستان، در بحث نظارت بر آموزشگاه‌های آزاد و غیره نیز باید به گونه‌ای عمل شود که دستگاه‌های مجوز‌دهنده با حساسیت خاص نظارت داشته باشند تا شاهد برخی مسائل غیرمتعارف در آنها نباشیم.

عبدالهی با بیان اینکه دولت‌ها و دولتمردان هر کدام به نوعی و تا حدودی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر کارهایی انجام داده‌اند، اظهار داشت: البته کسانی در نظام و دولت نفوذ پیدا کرده‌اند که از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند، اما اعتبارات را در زمینه‌های خلاف منافع نظام هزینه می‌کنند.

دشمن به دنبال مسمومیت ذهنی جوانان است

رئیس عقیدتی سیاسی انتظامی شهرستان سنندج با اشاره به برخی اقدامات پلیس فتا در فضای مجازی و رصد تهدیدات این حوزه، اظهار کرد: اکنون بیش از 25 میلیون نفر در تلگرام عضویت پیدا کرده‌اند که تهدیدات خاص خود را دارد.

وی افزود: حساسیت نسبت به این موضوع با توجه به هجمه‌های گسترده و مسمومیت‌های ذهنی که از طریق اقدامات و فعالیت‌های دشمنان در این فضاهای مجازی صورت می‌گیرد امری ضروری است.

حجت‌الاسلام جلال محمودزاده بر بصیرت‌افزایی و ارتقای سطح شناخت مردم از دشمنان تاکید کرد و گفت: هرچه شناخت مردم از دشمن و تهدیدات آنها بیشتر باشد خروجی در مقابله با هجمه‌های آنان نیز بیشتر خواهد شد.

به گفته محمودزاده، بصیرت‌افزایی نقش مهمی در مقابله با هجمه‌های دشمنان دارد که باید در قالب برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف برای جامعه هدف در دستور کار قرار گیرد.

وی به برخی اقدامات حوزه عقیدتی سیاسی انتظامی سنندج اشاره کرد و گفت: شناسایی 200 نفر از عاملین امر به معروف و نهی از منکر در انتظامی استان، تقدیر از 11 نفر از عاملین موفق حوزه امر به معروف و نهی از منکر، تدوین و توزیع جزوه‌های مختلف با موضوع امر به معروف و نهی از منکر و برگزاری 520 جلسه مختلف در این حوزه از اقدامات عقیدتی سیاسی انتظامی استان در سال‌جاری بوده است

نهادینه‌کردن نگاه غیردینی به مسائل ارزشی از برنامه‌های دشمن است

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه بیت‌المقدس گفت: فراموش کردن تاریخ انقلاب اسلامی، فراموش کردن پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در جهان، سیاه‌نمایی در نارسایی‌های جزئی، بزرگ کردن مشکلات کوچک، تحریف خط امام(ره)، تحریف تاریخ انقلاب اسلامی و نهادینه‌کردن نگاه عرفی و غیردینی به مسائل ارزشی و فرهنگ ایرانی اسلامی از برنامه‌های جدی دشمن برای ملت کشورمان است.

به گفته مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه بیت‌المقدس، دشمن از صدر اسلام تاکنون برای مسلمانان توطئه داشته است و حتی در زمان طاغوت هم نخست‌وزیر ایران بهایی بود و به دلیل بی‌کفایتی مسئولان رژیم برای کشوری با جمعیت مسلمان، تصمیم می‌گرفت.

وی تصریح کرد: برخی برنامه‌های القایی دشمنان برای جوانان قابل شناسایی نیست لذا ما به عنوان مسئولان نظام اسلامی باید روشنگری کنیم تا خدای ناکرده جوانان ما در مسیر انحرافی دشمن قرار نگیرند.

باباشاهی یادآوری کرد: دعوت به اسلام هم با نه گفتن به غیر خدا آغاز شده است و امروز این نه در قالب کشورهای استکباری از جمله آمریکا و اسرائیل نمود عینی دارد چرا که این کشورها خلاف دستورات خداوند و دین اسلام و در تضاد با آن حرکت می‌کنند.

وی گفت: دشمن‌شناسی ما ضعیف است و این را می‌توان در مهمانی از دشمن در قالب نصب دیش ماهواره‌ها در پشت‌بام خانه‌ها دید که خود، دشمن را به خانه‌هایمان راه داده‌ایم.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه بیت‌المقدس تصریح کرد: فراموش کردن تاریخ انقلاب اسلامی، فراموش کردن پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در جهان، سیاه‌نمایی در نارسایی‌های جزئی، بزرگ کردن مشکلات کوچک، تحریف خط امام(ره)، تحریف تاریخ انقلاب اسلامی و نهادینه‌کردن نگاه عرفی و غیردینی به مسائل ارزشی و فرهنگ ایرانی اسلامی از برنامه‌های جدی دشمن برای ملت کشورمان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برگزیده ها